banner15

Türkiye, BM'de yine gözde ülkelerden

BM Genel Kurulu çalışmalarında gözde ülkelerden olması beklenen Türkiye, başta Filistin, Ortadoğu, Libya, Suriye, Kıbrıs, Afrika’daki açlık ve terör gibi konularda çaba sarf edecek.

Türkiye, BM'de yine gözde ülkelerden

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler’in (BM) 66. Genel Kurul çalışmaları 19 Eylül’de başlayacak. Bu sene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın heyet başkanlığında Türkiye’den başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere birçok bakanın da BM Genel Kurul çalışmalarına katılması bekleniyor. BM’de bu sene de Türkiye’yi Filistin, Ortadoğu, Libya, Suriye, Kıbrıs, Afrika’daki açlık, terörizm gibi birçok uluslar arası sorunun dışında onlarca ülke ile ikili ilişkiler ele alınacak.

Bu sene de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi genel kurul çalışmalarında gözde ülkelerden olması beklenen Türkiye’nin başta Filistin’in BM’ye üyeliği yani bağımsız devlet olarak tanınması konusunda sarf edeceği çaba merak ediliyor. Filistin’in bağımsızlık kararına daha önce destek vereceğini açıklayan Türkiye, New York’ta Filistin heyetinin yürüteceği diplomatik çabalara açıkça yardım etmesi bekleniyor. Filistin dışında Türkiye’nin BM Genel Kurul çalışmalarında öncelikli konulardan bir diğeri de Afrika Boynuzu’ndaki kıtlık ve açlık sorunu olacak.

Başbakan Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’na resmi açılışının ikinci gününde (22 Eylül) hitap etmesi bekleniyor. Erdoğan, Afrika’daki açlık ve kuraklık konularının yanında İstanbul’da Türkiye’nin ev sahipliğinde geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirilen Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi’nde varılan eylem kararı üzerinde durması bekleniyor.

19-20 Eylül tarihlerinde BM’de yüksek düzeyli iki toplantı ile açılacak olan 66. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde Başbakan Erdoğan, New York’ta 18-25 Eylül tarihleri arasında kalacağı öngörülüyor. Bir hafta süreyle birçok ülkenin devlet başkanı, başbakanı ile biraraya gelecek olan Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile de görüşmesi ihtimal dahilinde. Erdoğan ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile de bir ikili görüşme yapacak.

21 Eylül’de Ki-moon’un açılış konuşmasının ardından gelenek üzere önce Brezilya daha sonra da ABD Başkanı Genel Kurul’a hitap edecek. Aynı gün BM Genel Sekreteri ve ABD Başkanı Genel Kurul çalışmasına katılan ülkelerin heyet başkanları onuruna bir yemek verecek. Başbakan Erdoğan’ın her ikisine de katılması bekleniyor. Erdoğan’ın Balkan Liderleri Zirvesi ile İslam Konferansı Teşkilatı’nın da (İKT) üye ülkeleri liderlerine vereceği resepsiyona iştirak etmesi öngörülüyor.

Birçok uluslar arası toplantıların yapılacağı Genel Kurul açılış döneminde Türkiye özellikle Medeniyetler İttifakı, terörizmle mücadele, Asya Güven İşbirliği, nükleer silahlar, kadın ve çocuğun sağlıklı beslenmesi ile çölleşme ve kuraklık sorunu konulu oturumlara da katılması bekleniyor.

BM’DE TÜRKİYE GEÇTİĞİMİZ DÖNEM İKİ ÖNEMLİ ÇALIŞMAYA ÖNCÜLÜK ETTİ

Türkiye, geçtiğimiz dönem BM’deki çalışmalarında iki önemli uluslar arası Genel Kurul tasarısına imza attı. Önce Türkiye ile Finlandiya’nın eşbaşkanlığında oluşturulan Uluslar arası ‘‘Arabulucu Grubu’’nun Genel Kurul’da oylanarak BM’nin çatısı altında bir oluşum olması sağlandı. Bunun dışında Türkiye’nin Katar ve Dominik Cumhuriyeti ile birlikte başta deprem olmak üzere doğal afetler karşısında daha fazla uluslar arası işbirliğini öngören ‘‘Deprem ve Benzeri Felaket Risklerinin Azaltılması’’ başlıklı karar tasarısının çıkmasına öncülük etti. Doğal afetlere karşı daha fazla uluslar arası işbirliği geçtiğimiz sene BM Genel Kurul çalışmaları için New York’a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ilk defa dile getirilmişti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Libya ve Suriye konusunda da Türkiye’nin bazı ikili görüşmeler yapması beklenirken Libya Temas Grubu’nun dışişleri bakanları düzeyinde New York’ta bulunan Türkevi’nde yapılacağı tahmin ediliyor. Türkiye, BM Genel Kurul’un 66. dönem açılış çalışmalarında Kıbrıs başta olmak üzere Irak, Ortadoğu. Mavi Marmara raporu gibi birçok uluslar arası ve bölgesel sorunlarla ilgili temasları olması bekleniyor.

MAVİ MARMARA’DA NİHAİ TARİH 2 EYLÜL

Mavi Marmara raporu da BM Genel Kurul çalışmalarında Türkiye’nin gündeminde olacak bir başka konu. Temmuz ayında çalışmalarını tamamlayan Mavi Marmara Paneli, aynı ay içinde hazırladığı raporu BM’ye teslim etmişti. İsrail’in birkaç defa isteği ve Türkiye’nin rızasıyla açıklanması ertelenen rapor için BM bu defa 2 Eylül tarihini verdi. Genel Sekreter Ban Ki-moon’un büyük ihtimal ile eylül ayının ikinci günü raporu uluslar arası kamuoyu ile paylaşacağı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 01:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35