banner15

Türkiye'den ABD yaptırımlarına misilleme kararı

Başkan Erdoğan Ankara'da konuşuyor. İki bakana yönelik ABD'nin yaptırımlarına misliyle karşılık verileceğini açıkladı.

Türkiye'den ABD yaptırımlarına misilleme kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Kadın Kolları Kongresinde konuşan Başkan Erdoğan, ABD'nin İçişleri Bakanı Kristjen Nielsen ve Adalet Bakanı Jeff Session'un mal varlıklarının dondurulacağını söyledi. Erdoğan, Brunson'dan dolayı ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararını saygısızlık olarak nitelendirdi ve stratejik ortaklığa uygun bir tavır olmadığını ekledi.

ABD'NİN TÜRKİYE'YE YAPTIRIM KARARI

Evanjelik papaz Andrew Craig Brunson'un FETÖ ve PKK ile ilişkileri açığa çıkmıştı. 2016 yılında tutuklanarak cezaevine gönderilen Brunson, yakın zamana kadar İzmir'de tutuklu olarak kalmıştı. Şu an ev hapsinde olan Brunson'un serbest bırakılmaması üzerine ABD yönetimi, Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yönelik mal varlığını dondurma kararı almıştı. 

4 PARTİDEN ORTAK TEPKİ

TBMM'deki 4 siyasinin parti grupları, ABD Hazine Bakanlığının yaptırım kararını ortak açıklama yaparak protesto etti. AK Pati Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu imzalarıyla yayımlanan ortak açıklamada, "ABD'nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile 'hayır' diyoruz" başlığıyla duyuruldu. Açıklamada, ABD yönetiminin bir süreden beri Türkiye'ye yönelik dostluk, müttefiklik, ortak NATO üyeliği ile olduğu kadar ülkeler arası ilişkilerin uzun yıllar boyunca teşekkül etmiş değerleri bakımından da kabul edilemez tutum, beyan ve politikalarla yürüttüğü siyaseti ve nihayet bunun akıl ve mantık dışı son halkasını teşkil eden "Türkiye hükümetinin iki bakanına yönelik Hazine Bakanlığı eliyle yürürlüğe koyduğu yaptırım kararının şiddetle protesto edildiği" vurgulandı.

Açıklamada, bütün bunlar ortadayken Türkiye'deki bir casusluk davasına ilişkin yargılama bahane edilerek Türkiye'yi sıkıştırma ve Amerikan kararları istikametinde davranmaya zorlama amacı güdüldüğüne dikkat çekildi. AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının ortak açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:" Sürece İçişleri ve Adalet Bakanları'nın eklenmesini ve örneği görülmemiş bir şekilde iki bakanın şahsında doğrudan Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının ve kurumlarının hedef alınmasını hiçbir şekilde kabul etmediğimizi, bu karar sahiplerini iki ülkenin ortak çıkarları için en ciddi düzeyde sorun doğurma kapasitesinde gördüğümüzü, bu tür yol ve yöntemleri Türk halkının onur ve vakarıyla reddettiğimizi, bu yönde atılmış ve atılacak her tür adıma karşı milletimizin ortak kararlılığını ve dayanışmasını ifade ettiğimizi, icra organının uluslararası mütekabiliyet çerçevesinde gereken karşılığı vermesinin hak olduğunu kamuoyuna duyururuz" denildi.

HDP Grubu, ABD'ye konuyla ilgili tepki göstermedi.

POMPEO'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo, Singapur'da yaptıkları görüşmenin detaylarını aktardı. Pompeo, "Türkiye, ABD'nin işbirliği içinde çalışmaya devam etmek istediği bir NATO ortağıdır" dedi.

ABD’nin iki bakana yaptırım kararı almasının ardından dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo Singapur’da bir araya gelmişti. Pompeo bugün o görüşmenin ardından basına konuştu.

Pompeo, görüşmenin yapıcı geçtiğini söylerken, Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikalıların “önümüzdeki günlerde” serbest bırakılacağını umut ettiğini söyledi. Pompeo, “Mevkidaşımla dün yapıcı bir görüşme gerçekleştirdim. Brunson’ın serbest bırakılmasının ve ABD’ye dönmesinin zamanının geçtiğini ve Türkiye’deki diğer tutukluların da serbest bırakılması gerektiğini söyledim” dedi.

Pompeo, “Umut ediyorum ki önümüzdeki günlerde bunlar gerçekleşecek” dedi. Pompeo , “Türkiye ABD’nin her durumda birlikte çalışmak isteyeceği bir NATO müttefiki” sözlerine yer verdi.
 

ABD ADALET BAKANI JEFF SESSION KİMDİR?

1946 doğumlu Jeff Session, 1997'den 2017 yılına kadar Cumhuriyetçi kanattan Alabama senatörlüğü yapmıştı. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın kabinesine adalet bakanı olarak aldığı Session, ırkçı görüşleriyle ön plana çıkıyor. Ayrıca Rusya'nın ABD seçimlerine etkide bulunduğu gerekçesiyle ABD yargısı tarafından Trump'a açılan davada adı geçiyor.

Jeff Session, 2017'den bu yana ABD Adalet Bakanlığı yapıyor.

ABD İÇİŞLERİ BAKANI KRISTJEN NIELSEN KİMDİR?

1972 doğumlu Kristjen Nielsen,  eski  ABD Başkanlarından George W. Bush döneminde başkan danışmanlığı görevinde bulundu. Trump yönetimine katılmadan önce George Washington Üniversitesi'nde ulusal güvenlik alanında çalışma komisyonlarında görev aldı.

2017 yılında Elaine Duke'nin yerine Trump tarafından getirilen Nielsen, o tarihten bu yana ABD İçişleri Bakanlığı görevini sürdürüyor.
   
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48