banner39

Türkiye'den ABD'ye F-35 resti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, son yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Türkiye'nin kimseyle ekonomik bir savaşta olmadığını belirtirken F-35'lerle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu

Dış Politika 15.08.2018, 12:26 15.08.2018, 16:03
Türkiye'den ABD'ye F-35 resti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sözcü İbrahim Kalın, Türkiye’nin F-35 savaş uçakları ile ilgili projenin bir müşterisi değil, ortağı olduğunu söyleyerek, F-35’lerin Türkiye’ye verilmemesi durumunda her türlü hukuki yola başvurulacağını söyledi.

"Türkiye F-35’lerin sadece müşterisi olan bir ülke değildir. O projenin bir ortağıdır"

F-35’lerin Türkiye’ye verilmeyeceği yönündeki açıklamaların sorulması üzerine Kalın, "Orada bizim pilotlarımızın eğitimi devam ediyor. Planlanan da buydu. Türkiye F-35’lerin sadece müşterisi olan bir ülke değildir. O projenin bir ortağıdır. Şuana kadar üzerine düşen sorumluluklar çerçevesinde belli ödemeler de yapmıştır. İş eğer böyle bir noktaya giderse Türkiye hukuk yollarına mutlaka başvurur. Burada bir geri adım atmamız söz konusu değil. Türkiye’nin kendi parçası olduğu, ortağı olduğu bir projedeki haklarından feragat etmesi elbette düşünülemez. Umarız iş bu noktaya gelmez. Türkiye’ye dönük bu tür tehditlerle, yaptırım tehditleri ile bir sonuç alınamayacağını herkesin bilmesi gerekir" diye konuştu.
Amerikan elektronik ürünlerine dönük boykot çağrısının bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Kalın, "Türkiye’ye yönelik başlatılan ekonomik savaşın ya da algı operasyonlarının bir neticesinin olması elbette beklenmesi gayet normal. Bu sorunların bir an önce çözülmesi bizim beklentimizdir. Bunun için de Amerikan yönetiminin Türkiye’deki yargı süreçlerine saygılı olması gerekir. Bir takım açıklamalarla, baskılarla Türkiye’deki yargı sürecini etkileme yolundan vazgeçmeleri gerekir" dedi.

Kalın’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Dövizde iyiye gidiş başladı, kimseyle ekonomik savaşta değiliz.

İtalya’da hayatını kaybedenler için taziyelerimizi iletiyoruz. Bu zor gününde İtalyan halkının yanındayız.

ABD yönetimin gayrimeşru ve irrasyonel tepkileri nedeniyle bazı dalgalanmalar olduğunu gördük. Bu dalgalanmaların Türk ekonomisiyle bir ilgisi yoktur. Bir psikolojik savaş olarak bazı adımların atıldığını gördük. Aldığımız tedbirler, vatandaşlarımızın bu konuyu sahiplenmesiyle iyiye gidişin dün itibariyle başladığını görüyoruz. Bu gidişin devam edeceği beklentimizdir. Türk ekonomisinin bünyesi sağlamdır. Bankacılık sektörü son derece sağlam bir yapıya sahip olduğunu herkes bilmektedir. Türkiye ekonomik savaştan yana değildir. Ancak aldığımız tedbirlerle bir iyileşme trendinde olduğunu görüyoruz. Avrupa ülkelerinden Rusya’ya pek çok çevre, Trump yönetiminin açıklamalarına tepkiler geldiğini de görüyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye serbest piyasa ekonomisiyle dünyaya entegre olmaya devam edecektir. Trump yönetiminin iç siyasi sıkışıklıktan dolayı dış politikada gerginlikler başlattığını görüyoruz. ABD yönetiminin Kanada, Meksika, Rusya, Küba ve NATO gibi gerilimlere girdiğini gördük. Dünyanın ekonomik dengelerine ve ABD çıkarlarına zarar verdiği açık şekilde ortadadır. Alacağımız tedbirlerle, Türk ekonomisindeki normalleşmenin süreceğini görüyoruz.

Bazı Amerikan ürünlerine ek vergi getirilmesi konusunda bir kararname çıkartıldı. Bu tepkiyi de vatandaşlarımızın sahiplendiğini görüyoruz. Türkiye bir ekonomik savaştan yana değildir ama görüşüyorsunuz ki kendisine de bir müdahale olduğu zaman tek yürek cevap vermektedir.

Cumhurbaşkanımız Merkel ve Macron’la telefonda görüşecek, talepler karşı taraftan geldi.

Suriye ile ilgili devam eden bir Astana süreci var. Üçüncü toplantı Tahran’da yapılmayı planlanıyor. üç garantör ülkeden birisi olarak da Astan sürecini önemsiyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?