Türkiye'den Libya'daki seçimlerle ilgili açıklama

Türkiye, Libya'daki seçimlerin ertelenmesiyle ilgili, “Libya’nın birlik ve bütünlüğünün sağlanması bakımından seçimlerin adil biçimde yapılması önem arz etmektedir” açıklamasını yaptı.

Dış Politika 24.12.2021, 10:29
Türkiye'den Libya'daki seçimlerle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki seçimlerin ertelenmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Libya’daki seçimlerin geçiş sürecinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Bakanlık desteğini yineledi.

'Türkiye, Libya'da siyasi sürecin ilerletilmesinde kilit rol oynuyor'

"Libya’nın birlik ve bütünlüğünün sağlanması bakımından seçimlerin adil, muteber ve bağımsız biçimde yapılması, seçim sonuçlarının Libya’daki tüm kesimler tarafından tanınması ve seçilecek yönetimin ülkenin tamamında yetkilerini kullanabilmesi önem arzetmektedir.

Libya’da ateşkesin ve sükunetin tesisinde, siyasi sürecin ilerletilmesinde kilit rol oynayan Türkiye, seçimlerin Libya Siyasi Anlaşması uyarınca ilgili tüm kurumların mutabakatıyla mümkün olan en geniş uzlaşıyla belirlenmiş, sağlıklı bir yasal zemin temelinde gerçekleştirilmesini başından beri savunagelmektedir."

Türkiye'nin Libya'ya desteği sürecek

Sahada sükûnetin muhafazası ve seçimlerle ilgili tüm konuların hukuki bir çerçevede ve ortak bir uzlaşı temelinde Libyalılar tarafından kararlaştırılmasının önemli olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Seçimler sonrasında yeni bir hükümet kurulana kadar kardeş Libya halkının esenliği için ülkede meşruiyet ve yönetim boşluğuna yol açılmamalıdır. Bu doğrultuda, Libyalı tüm kesimlerin sorumluluk bilinci ve sağduyu içerisinde hareket etmelerini bekliyoruz.

Libya ile köklü tarihi ve komşuluk bağlarına sahip bulunan Türkiye, bu önemli süreçte dost ve kardeş Libya’ya ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin tüm Libya halkına desteğini sürdürecek, BM kolaylaştırıcılığında, Libyalıların öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülen siyasi sürece katkı sunmaya devam edecektir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?