banner39

Türkiye: Filistin'deki açlık grevi kaygı verici

Dışişleri bakanlığı, suçlarını bile bilmeden İsrail tarafından tutuklu bulunan Filistinlilerin açlık grevinde geldikleri aşamanın kaygı verici olduğunu açıkladı

Dış Politika 11.05.2012, 11:20 11.05.2012, 11:20
Türkiye: Filistin'deki açlık grevi kaygı verici

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, yaklaşık bin 500 Filistinli tutuklunun İsrail hapishanelerinde tabi tutuldukları muameleyi protesto etmek amacıyla sürdürdükleri toplu açlık grevini büyük bir kaygıyla izlediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, kendilerine isnat edilen suçları dahi bilmeksizin, idari gözaltında tutulan ve açlık grevinde 70 günü aşmış bulunan 7 Filistinlinin sağlık durumlarının kritik aşamaya geldiğinden derin endişe ve üzüntü duyulduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, "Gerek meselenin insani boyutu, gerek bölgenin barış, huzur ve istikrarını olumsuz etkileyebilecek gelişmelere yol açılmaması bakımından, uluslararası toplumun Filistinli tutukluların durumlarını hassasiyetle dikkate alması ve sorunun çözüme kavuşturulması için gerekli adımların atılması önem taşımaktadır. İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uygun hareket etmesini ve idari gözaltında tutmaya devam ettiği masum Filistinlileri bir an önce serbest bırakmasını önemle bekliyoruz." denildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?