banner39

Türkiye göç konusunda kaynak ülke değil

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin göç konusunda kaynak ülke olabileceği algısının yanlış olduğunu dile getirdi.

Dış Politika 03.08.2011, 11:28 03.08.2011, 11:28
Türkiye göç konusunda kaynak ülke değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Parlamentosu tarafından hazırlanan "Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne katılımının Adalet ve İçişleri Alanındaki Etkileri" başlıklı rapora tepki gösterdi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere Parlamentosu İçişleri Komitesi'nin 27 Şubat-2 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde Türkiye'nin düzensiz göçle mücadele ve sınır güvenliği alanlarında kaydettiği ilerlemelerle ilgii olumlu izlenimler elde edildiği savunuldu.

Açıklamada, "Ancak, anılan Komite tarafından hazırlanan raporda ve rapora ilişkin basın açıklamasında, ülkemizin adalet ve içişleri alanında kaydettiği somut ilerlemeler, düzensiz göçle mücadele alanında aldığı önlemlerin ve sergilediği yapıcı işbirliğinin olması gerektiği şekilde yansıtılmadığı ve bu bağlamda, AB üyeliğimize ilişkin bazı kaygı ve yanlış anlamalara yol açabilecek değerlendirmelerde bulunulduğu müşahede edilmiştir." denildi.

TÜRKİYE, GÖÇ VERMEK BİR YANA AB'DEN GÖÇ ALIYOR

Coğrafi konumundan ötürü birtakım AB ülkeleri gibi, geçiş ülkesi olarak düzensiz göçten olumsuz yönde etkilenen Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve yükselen refah düzeyiyle göç alanında hiçbir şekilde kaynak ülke konumunda olmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle devam edildi: "Bilakis, AB üyesi ülkelerden de göç alır hale gelmiştir. Bu husus raporda yansıtılmamıştır. Raporda, göçe dair yapılan değerlendirmelerde Türkiye’nin kaynak ülke olabileceği algısı yaratılması her şeyden önce günümüz gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Ülkemiz, sınır güvenliği, düzensiz göçün önlenmesi ve göçmen kaçakçılığı dâhil örgütlü suçlarla mücadele alanlarında tüm imkân ve kaynaklarını seferber ederek üzerine düşen sorumlulukların gereğini kararlılıkla yerine getirmektedir." 

Türkiye'nin sınırların yasadışı göçe karşı korunması çalışmalarında kaydettiği ilerlemelere dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Hiçbir ülkenin, uluslararası bir olgu niteliğindeki düzensiz göçü tek başına önleyemeyeceği, bu ortak sınamanın üstesinden gelmenin yegâne yolunun uluslararası işbirliği ve dayanışma temelinde olması gerektiği bir vakıadır. Bu anlayışla ülkemiz, başta AB kurumları ve üye ülkelerle olmak üzere, uluslararası işbirliğine büyük önem atfetmektedir. Stratejik Ortaklık kapsamında ilgili Türk ve İngiliz kurumları arasında göç yönetimi alanında ortak projeler aracılığıyla sergilenen işbirliği, bu alanda kayda değer ve başarılı bir örnek teşkil etmektedir." 

TÜRKİYE, AVRUPA'NIN SINIR GÜVENLİĞİNİ GÜÇLENDİRİR

Açıklamada ayrıca "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" faslının siyasi engellemeler nedeniyle müzakerelere açılamamasının Europol ve Frontex gibi AB kurumlarıyla tam işbirliği içinde olmasını engellediğine dikkat çekildi. Raporda dile getirilen endişelerin aksine, ilgili müktesebatı üstlenmiş bir Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin Avrupa'nın sınır güvenliğini güçlendireceği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, raporda ve rapora ilişkin basın açıklamasında yer verilen bazı yanlış değerlendirmelerden duyulan rahatsızlığı İngiliz mevkidaşı William Hague'e ilettiği kaydedildi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?