Türkiye ile Fransa, Suriye'de aynı çizgide

Rusya'da görüşen Başbakan Erdoğan ile Hollande'ın Suriye'de sivillerin kimyasal silahla hedef alınmasının karşılıksız bırakılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardıkları açıklandı

Türkiye ile Fransa, Suriye'de aynı çizgide

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan G-20 zirvesi için geldiği St. Petersburg'da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ikili bir görüşme yaptı. Basın mensuplarının görüşme öncesi kısa görüntü almasına izin verildi. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı.

Görüşmede Erdoğan'ın Suriye'de Beşşar Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına dair verileri Fransa cumhurbaşkanı ile paylaştığı belirtiliyor.

Başbakan Erdoğan ile Hollande'ın Suriye'de sivillerin kimyasal silahla hedef alınmasının karşılıksız bırakılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardıkları açıklandı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Konstantinovsky Sarayı Villalar Bölgesi'nde Fransa'ya tahsis edilmiş 15 numaralı villada gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, ağırlıklı olarak Suriye meselesi ele alındı.

Görüşmede, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye'ye askeri müdahale meselesini Kongre'ye götürmesini saygıyla karşıladıklarını belirten iki liderin, Şam yönetiminin sivilleri kimyasal silahlarla da hedef almasının karşılıksız bırakılmaması gerektiği konusunda görüş birliği içinde oldukları bildirildi.

Erdoğan'ın, uluslararası toplumun Suriye konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesi ve gereken adımları ivedilikle atması gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Türkiye ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerine de işaret ederek, en kısa sürede Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini bildirdi.

Görüşmede, Türkiye'nin ikinci nükleer santral projesi için geçen mayıs ayında Ankara'da Japonya ile imzalanan anlaşmaya da değinildiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, söz konusu santralde kullanılması planlanan reaktörün, Japon Mitsubishi ile Fransız AREVA şirketlerinin ortaklığında geliştirilmiş bir reaktör olduğuna işaret etti. Buna karşılık, Hollande'ın ise bunun teknoloji paylaşımı açısından önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak, Fransa'ya duyulan güvenden dolayı Erdoğan'a teşekkür ettiği kaydedildi.

ERDOĞAN PUTİN VE OBAMA İLE DE GÖRÜŞECEK

Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ikili görüşmeleri ise henüz netleşmedi. Kremlin, Erdoğan ve Putin'in bir araya geleceğini, Suriye ve Mısır başta olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri ele alacaklarını açıklamıştı. Gün içinde Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile de görüşen Erdoğan, yarın Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la bir araya gelecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 17:52
banner53
YORUM EKLE

banner39