banner15

Türkiye ile KKTC arasında mutabakat zaptı imzalandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir." dedi

Türkiye ile KKTC arasında mutabakat zaptı imzalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuryeti (KKTC) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında mutabakat zaptı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya ile KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner tarafından imzalandı.

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenen imza töreni öncesinde, Bakan Kaya, Saner ile görüştü. Görüşmeye, Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da katıldı.

İmza töreninde konuşan Kaya, imzalanan mutabakat zaptı ile Türkiye ve KKTC arasındaki kader birliğinin sarsılmaz bağlarla, güçlü iş birliği kanallarıyla ve ortak hedeflerle somut kazanımlara dönüştüğünü dile getirdi.

Bakanlıklar arasında imzalanan mutabakat zaptının önemli bir adım olduğuna işaret eden Kaya, bu belgeyle, bakanlıklar arasında halihazırda zaten güçlü şekilde ilerleyen iş birliğinin hukuki bir zemin kazandığını söyledi.

“Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir." diyen Kaya, "Hep birlikte aynı ruh ve inançla ekonomide, sosyal politikalarda çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için daha çok çalışacağız." diye konuştu.

Türkiye’nin sosyal devlet olma yolunda son 15 yılda çok önemli mesafeler kat ettiğini ifade eden Kaya, bu tecrübelerini, talep eden ve ihtiyaç duyan her ülkeyle paylaştıklarını ve bu ülkelere destek verdiklerini anlattı.

Kaya, bugün sadece devlet olarak yaptıkları sosyal yardımların tutarının yaklaşık 35 milyar lira olduğuna işaret ederek "Türkiye’nin bu dönemde bir refah ve istikrar adası olmasının yanında, vicdan ve adaletin de bayraktarı haline gelmesi özellikle not edilmesi gereken bir durumdur. İnsani kalkınma yardımlarında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına giriyoruz. Bu, bizler için olduğu kadar inanıyoruz ki Kıbrıs Türk halkı için de gururla takip edilen bir gelişmedir.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin kaydettiği bu ilerleme ve başarıların sadece takipçisi değil, ortağı olduğuna dikkati çeken Bakan Kaya, "Türkiye’nin başarısı KKTC’nin başarısıdır." dedi.

Bakan Kaya, sosyal politikalar alanında birlikte neler yapılabileceğini, ilişkilerini nasıl güçlendirecekleri konusunda bir yol haritası belirleyeceklerini, imzalanan mutabakat zaptının da bu yol haritasının hukuki zeminini oluşturacağını vurguladı.

Hangi alanda olursa olsun, Türkiye’nin sahip olduğu bütün imkan ve kapasiteye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ve KKTC kurumlarının da sahip olmasının kendileri için öncelikli olduğuna dikkati çeken Kaya, “AK Parti hükümeti olarak 15 yıldan bu yana Ada'daki dengeleri Türk tarafı lehine geliştirme noktasında önemli mesafeler kat ettik. 'Çözümsüzlük çözümdür' anlayışını terk ederek, Kıbrıs sorununda bütün parametrelerin de değişmesini, ezberlerin bozulmasını sağladık. Başından beri 'kazan-kazan' ilkesinin hayata geçirilmesini savunduk. Başından beri çözümden yana olan, yapıcı olan, sözlerini tutan taraf biz olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Bakan Kaya, kendilerinin en önemli hassasiyetinin KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilen, müreffeh, eğitimde, sağlıkta, turizmde, tarımda ekonomik anlamda refah ve istikrar içinde yoluna devam etmesi olduğunu belirterek, “O yüzden Bakanlık olarak bütün imkan ve kapasitemizle KKTC’nin yanında olacağız. Bu Mutabakat Zaptıyla aile ve sosyal politikalar alanında ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimizi farklı bir boyuta taşıyacağız.Karşılıklı somut adımlar atacağız.” dedi.

Aileleri desteklemeye, ailelerin sorun çözme kapasitesini artırmaya, sosyal yardım ve hizmetlerde yeni hizmet modellerini birlikte hayata geçirmeye devam edeceklerine işaret eden Kaya, “Bizim çalışmalarımızda esas aldığımız bir felsefe var. Bütün çalışmalarımızı ve projelerimizi biz büyük bir aileyiz anlayışıyla yürütüyoruz. KKTC ve Kıbrıs Türk halkı da bu büyük aileye dahildir. İmzaladığımız mutabakat zaptının iş birliğimize, bakanlıklarımıza ve Kıbrıs davamıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner de, Kaya ve beraberindeki heyeti KKTC'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendilerini 80 milyonluk büyük bir aile olan Türkiye'nin kopmaz bir parçası olarak gördüklerini, bundan da onur duyduklarını söyledi.

KKTC halkının her zaman Türkiye ile daha güçlü olduğuna vurgu yapan "Ana vatan Türkiye ne kadar güçlüyse, biz de o kadar güçlüyüz. KKTC bir çok konuda Türkiye'nin bir çok alanda edindiği bilgi, deneyim ve tecrübeden faydalanıyor." diye konuştu.

Bugün imzalanan mutabakat zaptıyla gayriresmi işbirliğinin, resmiyete döküldüğünü ifade eden Saner, Türkiye ile dünyaya örnek olacak bazı projeleri hayata geçireceklerine inandıklarını belirterek, zaptın hayırlı olmasını diledi.

Bakan Kaya daha sonra Lefkoşa'daki Çağlayan Çocuk Yuvası'nı ve SOS Çocuk Köyü'nü ziyaret etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 18:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35