banner15

Türkiye Irak'a işlenmiş petrol satacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Irak'ta Beyci Rafinerisi'nin kapanması sonrası günde 4 bin tonluk benzin ihtiyacının Türkiye'den karşılanmasıyla alakalı bize bir talep geldi dedi

Türkiye Irak'a işlenmiş petrol satacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolünü ele geçirdiği Beyci Petrol Rafinerisi'nin üretimini durdurması sonrası bu ülkeden benzin ihtiyacının Türkiye'den karşılanması noktasında bir talebin geldiğini belirterek, "Bu Tüpraş tarafından karşılanabilir. Ancak bunun nakliyesi özellikle Habur sınır kapısında çok ciddi kuyrukların oluşmasına neden olacak. Bunun fiziki gerçekleşmesinin kolay olmayacağını söyleyebilirim" dedi.

Germencik'te devreye alınan jeotermal enerji santrali açılış törene katılan Yıldız,  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Irak'taki gelişmelerle ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Yıldız, ülkenin akaryakıt ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Beyci Rafinerisi'nin üretimini durdurduğunu, bölgeye ham petrol sevkiyatı yapılamadığını, bölgenin petrol ürünleri ihtiyacının da karşılanamadığını belirtti.

Bundan sadece Erbil Kerkük, Musul değil Süleymaniye'nin de olumsuz etkilendiğini kaydeden Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu rafinerinin kapanması günde 4 bin ton civarında benzin ihtiyacı demektir. Bu ihtiyacın Türkiye'den karşılanmasıyla alakalı bize bir talep geldi. Şu anda zaten karayoluyla tankerle ham petrol alınıp uluslararası arenada takaslar sözkonusuydu. Ama bu yeni gelişme artık daha fazla bir ihtiyaç olduğunu ortaya koydu. Bu Tüpraş tarafından karşılanabilir. Ancak bunun nakliyesi özellikle Habur sınır kapısında çok ciddi kuyrukların oluşmasına, kuyrukların artmasına neden olacak. Bu işin lojistiğinin nasıl düzenleneceğiyle alakalı Gümrük ve Ticaret Bakanımızla da görüşmelerimiz olacak. Bunun fiziki gerçekleşmesinin kolay olmayacağını söyleyebilirim. Çünkü önemli miktarda daha tanker trafiğe girmek durumunda kalacak. Hem giriş hem çıkış olarak düşünürsek Habur Kapısının fiziki şartlarının çok zorlanacağını, kapasitesinin çok üzerinde zorlanacağını söyleyebiliriz." 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 13:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48