Türkiye İran'a tek yanlı ambargoya karşı

Türkiye, ABD ve AB tarafından İran'a uygulanacak ambargoya uymak zorunda olmadığını, sadece BM kararlarının kendisi için bağlayıcı olduğunu açıkladı

Türkiye İran'a tek yanlı ambargoya karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, İran'ın nükleer programı ile ilgili ABD veya AB tarafından bu ülkeye uygulanacak ambargoya uymak zorunda olmadığını belirterek kendisi için bağlayıcı olanın BM kararları olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerle ilgili olarak AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Komiseri Catherine Ashton'ın isteği üzerine görüştükleri İran'ın da müzakerelere hazır olduğunu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin de görüşmelerin Türkiye'de yapılmasından memnun olacaklarını söylediğini hatırlatarak, ortada bir görüş birliği bulunduğunu ancak yer ve zaman konusunun henüz netlik kazanmadığını bildirdi.

Ünal, "Türkiye'nin tutumu net, biz P5 1 ile İran arasındaki bu konunun diplomatik yolla çözümlenmesi taraftarıyız. Gerilimin düşürülmesi taraftarıyız. Bu konuda gerek Tahran anlaşmasını hazırlayarak ortaya çıkarmamız sırasında gerek sonrasındaki görüşmelerde devredeydik. Ancak bize yönelik herhangi bir talep ya da rica gelirse bu toplantıların içeriğine ya da ev sahipliğine dair, her zaman olduğu gibi olumlu değerlendireceğiz" diye konuştu.

Rusya'nın da müzakerelere ev sahipliği yapma olasılığına ilişkin haberlerin anımsatılmasına karşılık da Ünal, bakışlarının gerilimin ne olursa olsun azaltılması olduğunu söyleyerek, diplomatik çözümün bulunması için her türlü barışçıl inisiyatife şans verilmesi gerektiğini bildirdi. Ünal, "Bizden herhangi bir talepte bulunulacak olursa zaten biz de elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Önemli olan diplomasiye şans verilmesidir, gerilimin artmadan çözümlenmesidir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da ABD ve Avrupa Birliği'nin İran'a petrol ithalatı yaptırımı kararlarına ilişkin, ''ABD ve Avrupa Birliği'nde bir kısım kararlar alındığı söyleniyor. Bizim için Birleşmiş Milletler'in (BM) kararları bağlayıcıdır. BM kararlarının dışındaki herhangi bir karar bizim için bağlayıcı değildir. Şu anda gerek TÜPRAŞ gerekse ithal edilen bütün yapı normal işlevlerine, ithalatına devam ediyor. Şu anda ithalatımız devam ediyor ve herhangi bir yol haritamızda bugün itibariyle bir değişiklik yok'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 17:42
YORUM EKLE

banner39