banner39

Türkiye-İsrail anlaşması 10 gün içinde imzalanabilir

İsrailli yetkililere göre Türkiye-İsrail arasındaki ilişkiyi normalleştirecek anlaşma 10 gün içinde imzalanacak

Dış Politika 02.05.2014, 10:03 02.05.2014, 10:20
Türkiye-İsrail anlaşması 10 gün içinde imzalanabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dört yıl önce 9 Türk’ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskını ardından kopma noktasına gelen Türkiye-İsrail ilişkilerini normalleştirecek anlaşmanın 10 gün içinde imzalanacağı ileri sürülüyor. Anlaşma gereği, Anlaşma kapsamında İsrail, 21 milyon dolar tazminat ödeyecek. Türkiye de İsrailli yetkililerle operasyona katılan askerler hakkında açtığı davalardan vazgeçecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Amerikan PBS televizyonundan Charlie Rose’a verdiği röportajda, anlaşmanın günler içerisinde tamamlanacağını söylemiş, ardından İsrail’den anlaşmanın Başbakan Benjamin Netanyahu tarafından askıya alındığı haberi gelmişti.

Vatan Gazetesi'nin iddiasına göre İsrail basınına konuşan bir siyasi kaynak, taraflar arasındaki anlaşmada son aşamaya gelindiğini, Netanyahu’nun da bir kaç gün içerisinde anlaşmaya onay vereceğini söyledi.

Habere göre aynı kaynak, Yedioth Ahronot gazetesine verdiği demeçte, “Erdoğan, İsrail‘le barış yapmak ve ilişkileri normale döndürmek için doğru zamanın geldiğini hissediyor. Bu olumlu bir gelişme. Türkiye önemli bir bölgesel müttefik ve İsrail için Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek, bugünkü Ortadoğu şartlarında çok önemli” diye konuştu.

Anlaşma kapsamında İsrail ilk olarak, Mavi Marmara’da ölen ve Türklerin aileleriyle yaralanan kişilere dağıtılmak üzere 21 milyon dolar tazminat ödeyecek. Türkiye de tazminat karşılığında Mavi Marmara baskının emrini veren İsrailli yetkililerle operasyona katılan askerler hakkında açtığı davalardan vazgeçecek.

Erdoğan, röportajında, anlaşmadan sonraki adımın Ankara ve Tel Aviv’e karşılıklı büyükelçilerin yeniden gönderilmesi olacağını söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?