Türkiye İsrail'e açılan davaları askıya aldı iddiası

İsrail basınında ABD'li yetkililere dayandırılan habere göre, Mavi Marmara filosuna düzenlenen baskınla bağlantısı olan İsraillilere açılan davalar tansiyonu düşürmek adına askıya alındı

Türkiye İsrail'e açılan davaları askıya aldı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin, 2010 yılında Gazze’ye giden Mavi Marmara filosuna düzenlenen baskınla bağlantısı olan İsraillilere açtığı davaların askıya alındığını iddia edildi.

İsrail’in Yedioth Ahronot gazetesinin ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Türk savcılar, İsrail deniz komandolarının Mavi Marmara'ya düzenlediği baskınla bağlantısı olan kişilere açılan davaları durdurdu.

Habere göre, davaların geri çekilmesi emri, hem emir-komuta kademesindeki isimleri hem de gemiye baskın düzenleyen askerleri kapsıyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, açıklamalarında, bu kararın ABD’nin İsrail ile Türkiye arasındaki tansiyonu düşürme girişimleriyle bağlantılı olduğunu savundu. İsrail’in David Meidan’ı da aynı girişimler doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği de haberde yer aldı.

Türkiye’nin, İsrail’den baskına katılan askerlerin isimlerini talep ettiği de bildirilmiş, daha sonra Türkiye'deki bazı gazetelerde askerlerin isim ve fotoğraflarından oluşan listeler yayımlanmıştı.

Mavi Marmara baskınında ölen dokuz Türk'ten biri olan Furkan Doğan'ın babası da, aralarında ABD Dışişleri, Adalet, İç Güvenlik ve Savunma Bakanlıkları da bulunan bazı devlet kurumlarına New York mahkemesinde dava açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 11:58
YORUM EKLE

banner39