banner15

Türkiye İsrail'e 'taarruz'a hazırlanıyor!

Haaretz'e göre, Türkiye Mavi Marmara için özür dilemeyen İsrail'e karşı bir dizi yaptırıma gidecek

Türkiye İsrail'e 'taarruz'a hazırlanıyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Mavi Marmara'ya hukuka aykırı bir şekilde baskın yapan ve dokuz vatandaşını öldürdüğü halde özür dilemeyi reddeden İsrail'e karşı hukuki taarruza hazırlanıyor.

Haaretz Gazetesi, bugün yayınladığı bir haberde Türkiye'nin özür dilemeyi reddeden İsrail'e yaptırım uygulama ve karşı atağa geçme hazırlığında olduğunu yazdı.

Gazete haberinde, İsrail'in özür dilememesi halinde Türkiye'nin BM nezdinde İsrail aleyhinde tutum geliştireceğini, baskında hayatını kaybedenlerin ailelerinin İsrail'in üst düzey yetkilileri aleyhine dava açmaları yönünde teşvik edeceğini ve aileleri bu konuda destekleyeceğini yazdı.

Haaretz'e göre Türkiye'nin planladığı yaptırımlar bunlarla sınırlı değil. Türkiye ayrıca ekonomik İsrail'le ilişkilerini iyice azaltacak ve zamanla tamamen bitirecek, ülkedeki maslahatgüzarını da geri çekecek.

Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın İsrail'in özür dilememesi halinde Gazze şeridine bir ziyarette bulunmayı planladığı bildirildi.

Öte yandan Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer başkanlığında kurulan ve Mavi Marmara olayını inceleyen komisyonun raporunun da salı günü açıklanacağı söyleniyor. Raporun ilanı iki kez ertelenmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35