Türkiye-Japonya arasında Altay tankı işbirliği

Başbakan Erdoğan'ın Japonya ziyaretinde Altay tankında kullanılan Almanya'dan ithal motor yerine ortak üretim bir motorun kullanılması için imzalar atılacak

Türkiye-Japonya arasında Altay tankı işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japon medyası, Türkiye ve Japonya’nın savunma sanayinin gelişimi ve tank motorlarının üretiminde işbirliği anlaşmasına vardığını duyurdu. Japon Kyodo haber ajansı, Japonya hükümetinden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Ankara ve Tokyo’nun savunma teknolojisini geliştirmek için ikili anlaşma imzalayacaklarını ve ortak tank motoru üretimine geçeceklerini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Japonya ziyaretinin beklentilerini irdeleyen Japon basını, iki ülke Başbakanları Shinzo Abe ve Recep Tayyip Erdoğan'ın "planlanan tank motoru göz önünde tutarak savunma alanlarında ikili işbirliğini güçlendirme konusunda mutabık kalmaları" beklendiğini yazdı.

Türkiye'nin, Japon Kara Özsavunma Kuvvetleri'nin Type 10 tanklarında kullanılan motor teknolojisi ile ilgilendiğini kaydeden gazete, aynı kaynakların, tank motoru ortaklaşa geliştirmek üzere Tokyo'nun, son teknoloji ürünü olan tankın motorunu geliştiren Mitsubhisi Heavy Industries ile Türk tarafı arasında ortak bir girişim üzerinde durduğunu söylediklerini aktardı.

Türkiye’nin ortak geliştirme çalışmalarında bulunmayı arzu ettiği savunma ekipmanları arasında, "Mitsubishi Heavy Industries ile tank moturu ve aktarma organları, Fuji Heavy Industries ve Kawasaki Heavy Industries ile helikopter motoru, insansız hava araçları ve kızıl ötesi sensörler, denizaltı ve gemilerdeki yakıt pili sistemleri" olduğu aktarıldı.

Gazete, ortak tank motoru üretme fikrinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Japon mevkidaşı Şinzo Abe arasında geçen Mayıs’ta yapılan bir görüşmeden doğduğunu belirtti.

Japonya’da iki yıl öncesine kadar silah ihracatına yönelik katı kısıtlamalar vardı. Merkez sol hükümetin iktidara geldiği 2011 yılında, savunma teknolojilerine yönelik kısıtlamalar dünya barışına ve ulusal güvenliğe katkı yapma koşuluyla hafifletildi.

Japonya, askeri teknoloji alanında yalnızca ABD ile işbirliği yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39