Türkiye, Kırım referandumunu tanımayacak

Türkiye, önceki gün referandumla Rusya'ya bağımlılığını ilan eden Kırım'ın kararını tanımayacağını duyurdu

Türkiye, Kırım referandumunu tanımayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Kırım'da 16 Mart 2014 Pazar günü yapılan referanduma ilişkin bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Kırım'da 16 Mart 2014 Pazar günü yapılan, hukuka aykırı ve gayri meşru referandumun neticesi ve buna bağlı olarak atılacak adımlar sonrasında oluşacak fiili durumun, Türkiye açısından herhangi bir hukuki geçerlilik taşımayacağı ve tanınmayacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu görüş aktarıldı: "Türkiye, Ukrayna'daki krize bu ülkenin bağımsızlığı, egemenliği, siyasi birliği ve toprak bütünlüğü temelinde, demokratik ilkeler çerçevesinde, hukuka ve uluslararası anlaşmalara uygun bir çözüm bulunmasını her fırsatta önemle dile getirmektedir. Türkiye, Kırım'ın asli unsuru olan ve tarihte büyük acılara maruz bırakılmış bulunan soydaş Kırım Tatar Türklerinin güvenlik ve esenliğine özel bir önem ve öncelik atfetmektedir. Bu husus uluslararası örgütler nezdinde tarafımızdan her defasında önemle vurgulanmaktadır. Ukrayna ve bilhassa Kırım'da önümüzdeki dönemde yaşanabilecek gelişmelerin yakın çevremizin güvenlik ve istikrarına da olumsuz yansımaları olabileceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, askeri yollardan oldu-bitti yaratılmasının son derece sakıncalı olduğuna bir kere daha dikkat çekiyor ve tarafları, soruna, yukarıdaki ilkeler zemininde siyasi bir çözüm bulmak için bir araya gelmeye davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 09:00
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
garip
garip - 7 yıl Önce

diş politika abd endeksli acaba 2 ci bir israilm kurulsa evetderdiniz hemen israili taniyan 2 ulke turkiyedir israilin varligini tanimak yapilan katliamlara evet demektir

banner39