Türkiye Libya için hazırlanıyor

Kaddafi, ateşkes için Türkiye, Malta ve Çin'in gözlemci olmasını istedi, Ankara NATO müdahalesine destek vermeye sıcak bakıyor

Dış Politika 19.03.2011, 08:16 19.03.2011, 08:20
Türkiye Libya için hazırlanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Libya hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmesinden sonra dün Libya her türlü askeri operasyonu durdurduğunu açıkladı. Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, kararın sivilleri korumak amacıyla alındığını açıkladı. Ateşkes kararını Kaddafi'nin blöfü olarak gördüklerini açıklayan Libyalı muhaliflerse, "Kaddafi'nin silahlarını bırakmasını ve Libyalılara teslim olması gerektiğini" kaydetti.

TAM DESTEK GEREKİYOR 

Libya hükümet sözcüsü, ateşkesin denetlenmesi için Türkiye, Malta, Çin ve Almanya'dan gözlemci olmalarını istedi. Öte yandan NATO, BM'nin Libya hava sahasını uçuşa kapatma kararının uygulanması için bir askeri müdahaleye yeşil ışık yakmazken, 'askeri planlamaları hızlandırma' kararı ile yetindi. BM Güvenlik Konseyi kararının ardından NATO'nun 28 ülkesinin büyükelçilerinden oluşan Kuzey Atlantik Konseyi dün sabah acil olarak bir araya geldi. NATO kaynakları, büyükelçilerin toplantıda NATO'nun askeri müdahalesi konusunu tartışmadıklarını belirterek, "Her ülke ulusal düzeyde girişimde bulunmakta serbest" şeklinde konuştular.

Bununla birlikte Libya'nın 'ateşkes' kararını açıklamasının hemen akabinde sona eren NATO toplantısı sonucunda, 'askeri planların hızlandırılması' kararı çıktı. NATO Genel SekreteriAnders Fog Rasmussen, Kuzey Atlantik Konseyi'nin BM'ye siyasi destek verdiğinin altını çizerek, "NATO, BM kararlarına uygun girişimi başlatmak için planlarını tamamlayacak. Uluslararası girişim için BM'den açık bir yetki, bölge ülkelerinden ise tam destek gerekiyor" dedi.

NATO kaynakları, BM'nin Libya'ya ilişkin aldığı, 'uçuş yasağı' kararının veya silah ambargosu ve insani yardıma ilişkin planlamanın bir an önce sonuçlanması için ittifakın önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceğini belirttiler. NATO'da Libya'ya askeri müdahale konusunda halen görüş ayrılıkları devam ediyor. 

TÜRK F-16'LARI GÖREVE HAZIR

BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'ya yönelik uçuşa yasak bölge kararı almasının ardından Kaddafi'nin sivilleri hedef alan operasyonlarını durdurmak için uluslararası zeminde meşruiyetin sağlandığını düşünen Ankara, NATO'nun da devreye girmesine sıcak bakıyor. Libya'ya müdahale için oluşturulan "Gönüllüler Koalisyonu"na Türkiye de destek verecek.

NATO'dan da karar çıkarsa, Türk F-16'ları da Muammer Kaddafi'nin sivillere yönelik saldırılarını durdurmak için harekete geçecek. Bu kritik kararın ana hatları önceki gün gece yarısı Dışişleri Konutu'nda alındı. Önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kurmayları ile değerlendirme yaptı ardından da Başbakan Tayyip Erdoğan ile 3 telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Davutoğlu, New York'ta BM Güvenlik Konseyi'nin karar aldığı saatlerde Daimi Temsilci Ertuğrul Apakan ile de sürekli temasta kaldı. Kararın çıkmasının ardından 01.00'de Başbakan Erdoğan'ı aradı ve nihai talimatları aldı. Bu direktif ışığında Türkiye, oluşacak gönüllüler koalisyonuna destek verme kararı aldı. NATO'da karar alınır alınmaz Türk savaş uçakları Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine karşı harekete geçecek.

Kaddafi'ye bağlı hava unsurlarının sivillere yönelmesi halinde koalisyon güçlerine ait savaş uçakları önleme harekâtı yapacak. NATO'nun erken uyarı sistemini sağlayan AWACS'lar da bölgede 24 saat görev yapacak. 

TÜRKİYE'NİN 3 KIRMIZI ÇİZGİSİ

 İnsani yardım amacıyla hava koridoru açık tutulmalı, sivillere ulaşacak bu hat uçuşa yasak bölge kararıyla kesintiye uğratılmamalı.

 Gönüllüler koalisyonu sadece Batı güçlerinden oluşmasın. BAE ve Ürdün gibi, envanterinde F-15, F-16 uçakları bulunan Müslüman ülkeler de görev alsın.

 Libya, Irak'a dönmesin. Yabancı kuvvetler tarafından işgal edilmesin.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (2)
suleyman talha 13 yıl önce
Erdoğanın bşında bulunduğu türkiyenin siyaseti bu olsa gerek. Önce sesini çıkarmıyor, sonra nato müdahele etmesin diyor sonra da müdaheleye destek olmayı düşünüyor. Komedi arayanlar farklı yerlerde aramasın.
raşit 13 yıl önce
Kaddafi'nin ateşkes istediği başka kaynaklarca da doğrulanmasına rağmen, dünya basınının (özellikle de Türkiye) kaddafi kaybettiği vilayetleri geri alıyor, göstericilerin umudu kalmadı gibi haberler yapması ne kadar saçma. heralde baya bi rahatsızoluyorlar. haber de devrimcilerin kaddafinin teslim olmasını istedikleri de yazıyor.hiç zafer kazanan biri özellikle de kaddafi ateşkes ister mi
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?