'Türkiye Libya'da arabulucu olsun' talebi

Libya'nın meşru başbakanı Hassi ülkedeki bölünmüşlük krizine son vermek için Türkiye'nin arabuluculuk yapmasını istiyor

'Türkiye Libya'da arabulucu olsun' talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da devam eden bölünmüşlük krizine çözüm aranıyor. Ülkede iki ayrı grup kendi hükümetlerini kurdu ve başbakanlarını atadı. Ülkedeki bu bölünmüşlükten rahatsız olan Libya'nın meşru Başbakanı Ömer el Hassi, Türkiye'nin ülkedeki gruplar arasında arabuluculuk yapmasını istedi. Libya'da başbakanlığını ilan eden diğer isim ise Abdullah el Sinni. 

Libya'da durum giderek kötüleşmeye ve iç savaş halini almaya başlamışken, Libya Başbakanı Hassi bu gidişin önüne geçilmesi için taraflar arasına diyalog kurulması gerektiğini söyledi. Reuters'a konuşan Hassi, başbakanlığını iddia eden Sinni ile kendileri arasında Türkiye'nin arabuluculuk yapabileceğini söyledi. Hassi, "Türkiye, Libya'da ticari yatırımları olan bir ülke ve bu konuda iki tarafla direkt temas kurarak arabuluculuk yapabilir." dedi. Birleşmiş Milletler, Libya'daki taraflar arasında bir diyalog başlatmıştı ancak bu girişim sonuçsuz kaldı.

HERKES TÜRKİYE'YE SAYGI DUYUYOR

Hassi açıklamalarında, "Herkes Türkiye'ye saygı duyuyor. Türkiye Libya'daki sorunun acil şekilde çözülmesini istiyor ki yeniden yatırımlarına başlayabilsin. Türkiye devleti ekonomiyi önemsiyor" ifadelerine yer verdi.

Libya Başbakanı Hassi, "Türkiye açık, iyimser bir dil kullanıyor ve iyimser siyasal düşünceyi önceliyor. Bu iki tarafa da diyalog için bir şans veriyor, bu oldukça önemli. Onlar (Türkiye) dengeli bir yol düşünüyor" dedi.

Türkiye, Libya Başbakanı Hassi ile uluslararası kamuoyuna açık şekilde görüşen birkaç ülkeden birisi. Türkiye ayrıca, başbakanlığını ilan eden diğer isim olan Abdullah el Sinni ile de iyi ilişkilere sahip. 

Libya başbakanı Hassi Reuters'a yaptığı açıklamada son olarak, "Biz diyaloğa açığız. Bu konu savaşla çözülemez" ifadelerini kullandı. 

EMRULLAH İŞLER KASIM AYI BAŞINDA LİBYA'DA İDİ

Eski Başbakan yardımcısı Emrullah İşler, Cumhurbaşkanı ve hükümetin özel temsilcisi sıfatıyla Kasım ayı başında bir süre çatışan taraflar ile görüşmüştü. 

Türkiye'ye dönüşünde, Libya'daki krizden çıkış yolu için tüm tarafları birinci ağızdan dinleme fırsatı bulduğunu söyleyen Emrullah İşler, Temsilciler Meclisi Hükümeti Başbakanı Abdullah es-Sini başta olmak üzere, birçok bakanla bir araya geldiğini, mevcut siyasi krizin ancak siyasi diyalogla çözülebileceğini ifade etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 13:15
YORUM EKLE

banner39