banner39

Türkiye, Libya'da Ramazan çadırları kuracak

Bakan Davutoğlu, Ramazan ayında Libya'daki muhaliflerin bulunduğu bölgelerde yardım çadırlarının kurulacağını açıkladı

Dış Politika 06.07.2011, 15:50 06.07.2011, 15:53
Türkiye, Libya'da Ramazan çadırları kuracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin temsilcisiyle yaptığı görüşmeden sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Libya'ya yapılacak katkıların detaylarının sorulması üzerine, daha önce deklare edilen 100 milyon dolarlık insani yardımın kredi değil insani yardım olduğunu ve bunun 40 milyonluk kısmının şimdiye kadarki çeş itli faaliyetlerde kullanılmış olduğunu belirterek, ancak insani yardım hususunun gerekince tekrar ele alınabilecek bir konu olduğunu kaydetti.

RAMAZAN ÇADIRLARI

Ramazan ayında çok kapsamlı bir şekilde insani yardım çerç evesinde yardımları artırmak istediklerini söyleyen Davutoğlu, özellikle büyükşehirlerin Libya'da açacakları iftar çadırlarında gıda yardımlarında bulunması ve başka pek ok faaliyet tasarladıklarını kaydetti. Sivil toplum örgütlerinin de bu faaliyetlere katılacağını umduklarını ifade eden Davutoğlu, Bingazi ziyareti sırasında oradaki şartları gördüğünü, bu şartlarda yaşayan insanlara Türk halkının ne kadar yardımsever davrandığının bilindiğini anlattı.
Davutoğlu, bu çerçevede kardeş şehirler kurulması ve yardımların böyle koordine edilmesini da planladıklarını belirterek, "Ramazan boyunca oradaki kardeşleri iftar ya da sahur sıkıntısı çekerken buradaki Türk kardeşleri tabii ki büyük iftar sofralarında rahat edemezler. Bizim iftarda yiyeceğimiz varsa, onların da olacak" dedi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?