banner39

Türkiye, Lübnan krizi için devrede

Lübnan'da patlak veren hükümet krizi konusunda Türkiye'nin devreye gireceği öğrenildi. Davutoğlu, Türkiye'nin krize el attığını duyurdu.

Dış Politika 16.01.2011, 14:26 16.01.2011, 14:26
Türkiye, Lübnan krizi için devrede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da patlak veren hükümet krizine Türkiye el alttı. Konuyla ilgili olarak Suriye'de sürpriz Lübnan Zirvesi düzenlenecek. Zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katılacak. Zirve'de Suriye lideri Beşşar Esad ile Katar Emiri de hazır bulunacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye giderek, Katar ve Suriye liderleriyle Lübnan zirvesi yapacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal'dan edinilen bilgiye göre Davutoğlu, temasları çerçevesinde Bağdat'a gelirken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın yarın Şam'da Katar Emiri El Tani ve Suriye lideri Beşşar Esad ile Lübnan zirvesi yapacağını bildirdi.

Zirveye ilişkin hazırlıkların sürdüğü, Davutoğlu'nun Bağdat'taki temaslarının yanı sıra Katar ve Suriyeli yetkililerle telefon görüşmeleri yaptığı öğrenildi.

Lübnan hükümetinde yer alan Hizbullah grubunun geri çekilmesi üzerine hükümet yıkılmıştı. Lübnan Başbakanı bir sonraki gün ilk iş olarak Türkiye'ye gelerek Başbakan Erdoğanla görüşmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?