banner39

Türkiye, Lüksemburg Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağırdı

Lüksemburg Parlamentosu'nun 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul etmesi üzerine Türkiye bu ülkeden de büyükelçisini çekti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya istişareler için Ankara'ya çağrıldı" denildi

Dış Politika 07.05.2015, 22:58 08.05.2015, 08:24
Türkiye, Lüksemburg Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ’nin Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya’nın Ankara çağrıldığını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Lüksemburg Parlamentosu’nun aldığı haksız kararı kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya istişareler için Ankara’ya çağrıldı” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Kararın, Lüksemburg Parlamentosunun, atıfta bulunduğu 1948 tarihli BM Sözleşmesi'ni anlamaktan çok uzak olduğunu ve örnek aldığı bazı parlamentoların düştüğü yanlışa ortak olduğunu göstermektedir. Parlamentolar, kendilerini uluslararası mahkemelerin yerine koyup, soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermeye kalkarlarsa, tarihi ve hukuku istismar etmiş olurlar. Türkiye, Ermenilerle ortak tarihinin acılı sayfalarını onurlu bir şekilde ve karşılıklı saygı içinde anmaya devam edecektir. Konuya ilişkin görüşlerimiz Bakanlığa çağrılan Ankara'daki Lüksemburg Büyükelçisine iletilmiştir."

NE OLMUŞTU?

Lüksemburg Parlamentosu’nda 1915 olaylarına ilişkin tasarı kabul edilmişti. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye ve Ermenistan’ı barışma yolunda yeni adımlar atmaya teşvik ettiklerini söylemişti.

Asselborn, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımanın Türkiye’ye karşı düşmanca bir eylem olmadığını da ifade etmişti.

HANGİ ÜLKELERDEN ELÇİLER ÇEKİLDİ

Türkiye daha önce de Mısır, Suriye , İsrail, Libya, Yemen, Vatikan ve Avusturya'dan büyükelçilerini Ankara'ya çağırmıştı.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?