banner15

Türkiye, Mursi'nin serbest bırakılmasını istedi

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Mursi dahil olmak üzere tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasının diyalog ve uzlaşı" için önemli bir adım teşkil edeceği kaydedildi

Türkiye, Mursi'nin serbest bırakılmasını istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da hakim karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bugün ilk kez hakim karşısına çıktığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Mısır'daki gelişmelere ilişkin ilkeli yaklaşımımız çerçevesinde, seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Mursi dahil olmak üzere tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmalarının ülkede diyalog ve uzlaşı sürecinin oluşturulmasına ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesine önemli katkı sağlayacağına inanmaktayız" denildi.

Türkiye'nin her zaman meşruiyet ilkesinin yanında yer aldığının, herhangi bir ayrım gözetmeksizin halk iradesini yansıtan meşruiyete dayalı yönetimleri desteklediğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye, bu çerçevede, kapsayıcı ve üzerinde tüm kesimlerin uzlaştığı bir siyasi sürecin işletilebilmesini teminen demokratik ilkeler ve anayasal meşruiyet temelinde adımlar atılmasının, yalnızca dost ve kardeş Mısır'ın iç barış ve huzuru için değil, bölgemizde kalıcı istikrarın sağlanması için zaruri olduğu görüşündedir."

MALİ'DE ÖLDÜRÜLEN FRANSIZ MUHABİRLER

Dışişleri Bakanlığı, Mali'de silahlı bir grup tarafından kaçırılıp öldürülen Fransız iki gazetecinin yakınlarına ve Fransa Hükümetine başsağlığı dileyerek, her türlü terör eyleminin şiddetle kınandığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Fransız RFI radyosunun iki muhabirinin, Mali'nin Kidal kentinde 2 Kasım 2013 tarihinde silahlı bir grup tarafından kaçırıldıktan sonra öldürülmüş oldukları üzüntüyle öğrenilmiştir" denildi. Türkiye'nin her türlü terör eylemini şiddetle kınadığının hatırlatıldığı açıklamada, "Hayatını kaybeden iki gazetecinin yakınlarına ve Fransa Hükümeti ile halkına başsağlığı diliyoruz. Bu acı olay vesilesiyle, Mali'deki geçiş döneminin başarıya ulaşacağına olan inancımızı yineliyor, her türlü terör eylemini şiddetle kınadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 09:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48