banner39

Türkiye'nin diplomaside attığı dev adımlar devam ediyor: Erdoğan, Biden'la Ukrayna'yı görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile başta Ukrayna'daki savaş olmak üzere ikili ilişkilerin değerlendirildiği bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Dış Politika 10.03.2022, 19:50
Türkiye'nin diplomaside attığı dev adımlar devam ediyor: Erdoğan, Biden'la Ukrayna'yı görüştü

Rusya-Ukrayna savaşı gündemiyle Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan'ın diplomasi temasları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda ABD Başkanı Joe Biden ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 18.20'de başlayan görüşme, 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı dahil bölgesel gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında siyasi çözüm sağlanması gayretlerini devam ettirdiklerini belirterek, krizin daha da derinleşme ihtimaline karşı Türkiye’nin her iki tarafla konuşabilmesinin ve çözüm arayışında kolaylaştırıcı konumunda bulunmasının önemli olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN'DAN BIDEN'A: HAKSIZ YAPTIRIMLARI KALDIRIN

Türkiye’nin açtığı güven kanalı sayesinde Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının Türkiye’nin ev sahipliğinde bugün Antalya’da doğrudan karşılıklı konuşma imkânı bulmalarının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının düzenlenmesinin bile bizatihi bir diplomasi zaferi olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den 40 yeni uçak alımını ve mevcut F-16’ların modernizasyonunu içeren talebinin en kısa sürede neticeye ulaştırılmasını beklediğini belirterek, savunma sanayii alanında Türkiye’ye yönelik tüm haksız yaptırımların kaldırılmasının zamanının da çoktan geldiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?