banner39

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yetki haritası

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Doğu Akdeniz'de Navtex ilan edilen bölgede çalışmalarına başladı. Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan'ın iddialarını çürütecek bir harita paylaştı. Haritada, Türkiye'nin deniz yetki alanları gösterildi. Türkiye, Doğu Akdeniz'deki haklarını korumakta kararlı.

Dış Politika 11.08.2020, 13:51 11.08.2020, 14:28
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yetki haritası

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e bildirdiği yetki alanına ilişkin haritayı paylaştı.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyet sahası belirtildi. Aynı zamanda Türkiye'nin hukuki tezleri paylaşıldı. Bölgedeki gerilimin Yunanistan'ın taleplerinden kaynaklandığı vurgulandı.

Türkiye Akdeniz'de yeni Navtex ilan etti


"10 kilometrekarelik adadan 40 bin kilometre yetki istiyorlar"

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Çağatay Erciyes, "Yunanistan, ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki 'Meis' adlı 10 kilometrekarelik ada nedeniyle 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek Oruç Reis'i durdurmaya ve Doğu Akdeniz'i Türkiye'ye kapatmaya çalışmaktadır" dedi.

Yunanistan'ın bölgedeki iddiasının uluslararası hukuka uyumlu olmadığı, hakkaniyet ilkesine de aykırı olduğunun altı çizildi.

Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'e yakın koruma


"Yunanistan'ın iddiası hukuki değil, hakkaniyet ilkesine aykırı"

Erciyes sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD'den bu iddiayı desteklemesini ve Türkiye'ye, meşru hidrokarbon faaliyetlerini durdurması için baskı yapmasını istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir. Bu ülkeler bunun yerine Yunanistan'dan adaletsiz, haksız ve absürt iddialarına son vermesini istemelidir. Bölgede gerilim yaratan Türkiye değil, bu tür maksimalist iddiaları nedeniyle Yunanistan'dır."

Haritada, Türkiye'nin deniz yetki alanları yanı sıra lisanslı petrol sahalarına da yer verildi. 

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?