banner39

Türkiye olimpiyatlar için sunum yaptı

Türkiye heyeti, olimpiyatların İstanbul'a verilmesi için Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te son sunumunu yaptı

Dış Politika 07.09.2013, 15:03 07.09.2013, 17:00
Türkiye olimpiyatlar için sunum yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı düzenleyecek kentin açıklanmasına saatler kala Türk heyetinin İstanbul sunumu tamamlandı.

İstanbul'un sunumunun ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, İstanbul'un mükemmel bir tanıtım gerçekleştirdiğini söyledi. Daha sonra IOC üyeleri, Türk heyetine İstanbul 2020'yle ilgili sorular yöneltti.

Son dönemde Türkiye'de çok sayıda sporcuda doping çıkması ve bunun nedeninin sorulması üzerine söz alan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, "Eğer yeterli denetim mekanizması olmazsa, yeterli sayıda sonuç elde edemezsiniz. Dopingle mücadele örgütümüz çok iyi çalışıyor. İki yıl önce kurulmasına rağmen çok iyi örgütlenmiş durumda. WADA ile birlikte çalışıyoruz. Önemli organizasyonlarda istişare halindeyiz. Bu konuda tek bir politikımız var; dopinge karşı sıfır tolerans" diye konuştu.

Bu yıl doping testi sayısının giderek arttığını anlatan Erdener, "Elbette bu önemli konuyla bağlantılı pek çok husus var. Bunların en önemlisi eğitim. Pek çok paydaş var bu süreçte. Bu, sadece sporcunun ve onun antrenörünün sorunu değil. Dopingle mücadelemizde önemli sonuçlar elde edeceğiz. Bu yıl içinde de bu sonuçları görmeye başlayacağız. Tüm problemleri tespit etmiş durumdayız" şeklinde konuştu.

ULAŞIM KONUSU

İstanbul'un ulaşımda yaşadığı sıkıntılarla ilgili gelen bir soruyu İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker cevapladı.

Berker, İstanbul'un ulaşım master planı bulunduğunu kaydederek, "Gayet ayrıntılı bir şekilde üzerinde çalışılmış, modellemesi ile testleri yapılmış ve kanıtlanmış bir plan bu. Ortalama olarak her bir sporcu, seyahatini 16 dakika içinde tamamlayacak. Sporcuların yüzde 50'si sadece 5 dakikalık bir yolculukla arenalara ulaşacak. Yine oyun haritamızın yüzde 100'ü 24 saat boyunca açık kalacak. Burada asgari hız saatte 70 kilometre ve trafik ışığı bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Havaalanları için varış sisteminin testlerini yaptıklarını anlatan Berker, "Gerekli planları çıkarmış bulunuyoruz. Belediyemiz ve merkezi hükümet, 1,2 milyar dolarlık trafik altyapı yatırımını 2005 yılından bu yana her yıl tahsis ediyor. Bu altyapı yatırımları birkaç yıl içinde 9,8 milyar dolara ulaşmış olacak" diye konuştu.

ERDOĞAN UMUTLU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de yapılacak olimpiyatlar, hiç kuşkusuz hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı, en etkili mesaj olacaktır. Türkiye olimpiyat ruhunun ve olimpiyat hedefinin arkasındadır" dedi.

Erdoğan, 2020 Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek şehrin açıklanacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) 125. Genel Kurulundaki sunumunda, G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Rusya'dan Buenos Aires'e THY'nin 16 saatlik rekor uçuşu ile geldiğini belirtti.

Uçakta arkadaşlarıyla bir değerlendirme yaptığını ve Komiteyi hangi dille selamlayacaklarını istişare ettiklerini bildiren Başbakan Erdoğan, "Açıkçası ben dünyanın bütün dillerinin üzerinde bir ortak dil olduğuna inanıyorum. O dil kalp dilidir ve ben bugün sizleri kalbin o ortak diliyle en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi. 

Selamın "barış" demek olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde bölgemizin ve dünyamızın barışın hasretini en derin şekilde yaşadığı bir dönemdeyiz. Bu kritik dönemde dostluğun ve kardeşliğin şehri İstanbul'dan tüm danyaya çok güçlü barış mesajları iletmek istiyoruz. Olimpiyat halkalarına, özellikle o iç içe geçmişliği, dayanışmayı, paylaşmayı, adeta olimpiyat halkaları gibi kıtaları birleştiren İstanbul'da somutlaştırmak istiyoruz. Dünyanın tüm dillerine, tüm dinlerine, tüm etnik kökenlere, yer yüzünde nefes alıp veren herkese hoşgörü şehri İstanbul'dan, olimpiyat ateşi kadar sıcak ve samimi mesajlar ulaştırmayı arzuluyoruz." 

"OLİMPİYATLAR İÇİN HER TÜRLÜ İMKANA, POTANSİYELE VE MOTİVASYONA MİLLETÇE SAHİBİZ"

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak bu sunumu gerçekleştirdiğinin altını çizen Erdoğan, 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemek için her türlü imkana, potansiyele ve motivasyona milletçe sahip olduklarını söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de yapılacak olimpiyatlar, hiç kuşkusuz hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı, en etkili mesaj olacaktır. Türkiye olimpiyat ruhunun ve olimpiyat hedefinin arkasındadır. Hükümetimizle, muhalefetimizle, medyamızla, sivil toplum örgütlerimizle, özel sektörümüzle, milletimizle 2020 Olimpiyatları'nı gerçekleştirme konusunda tam bir kararlılık içindeyiz. Biz ülke olarak çok genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Çocuklarımız 11 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak bir Türkiye'de yaşıyorlar. İki yıl sonra 2020'de bugünün çocukları, gençleri de çok daha farklı çok daha kalkınmış, daha müreffeh, demokrasi standartları çok daha yüksek bir Türkiye'de yaşıyor olacaklar.  Tarih bize şunu çok net olarak söylüyor: Eğer gençliğe ilham verilebiliyorsa olimpiyat hareketi en güçlü noktasındadır. 2020 Olimpiyatları'nın, gençlerin ülkesi Türkiye'de, 8 bin yıllık tarihi olan barış ve hoşgörü şehri İstanbul'da kıtaların buluştuğu bu kadim şehirde gerçekleşmesi olimpiyat ruhuna uygun bir karar olacaktır.” 

İstanbul Olimpiyatları'nın geçmişle bugünü, bugünle yarını, kıtaları, kültürleri, medeniyetleri, insanlığın birikimini buluşturacak bir yeryüzü köprüsü olacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Tüm dünyaya şu çağrıyı gönülden iletmek istiyorum: Gelin beraber köprüler kuralım. Gelin hep birlikte tarih yazalım" diye konuştu.  

"BÖLGE BARIŞA HASRET"

Başbakan Erdoğan, sunumdan sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinin sorularını da cevapladı.

Erdoğan, "İstanbul'un master planları, gerçekten 100 binlik ve 5 binlik nazım imar planları olmak üzere, uygulama planlarında da yine binlik planlar dayalı olarak yapılmış ve bu çalışmalarda, altyapı, üstyapıda gerekli ne olursa zaten Hükümet olarak bunu yasalarla teminat altına almış durumdayız ve master planı uygulamalarında değişiklikler gerekiyorsa bunları da verilen söz çerçevesinde süratle yerine getirme kabiliyetine ve gücüne zaten sahibiz" diye konuştu.

Soru üzerine İstanbul'un ulaşımına da değinen Erdoğan,  "Bu yıl 100 milyon yıl kapasiteli bir havalimanı şu anda inşa ediliyor. Çalışmalarını yüklenici firma almış vaziyette ve 2017 sonu itibarıyla bu havalimanı bitirilmiş olacak ve bağlantı yollarıyla zaten olimpiyat köyüne, bütün bu olimpiyatların yapılacağı bölgelere ulaşım çok rahat, çok kolay bir şekilde gerçekleşecek" dedi.

Burada yeni bazı şehir planlarının olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bu şehir planlarıyla da bölge daha da zenginleşecek. Dolayısıyla sporcularımızın kalacağı yerler noktasında, ulaşımda en ufak bir sıkıntı düşünülmüyor. Metroyla da ulaşım burayı çok daha rahatlatacak" ifadelerini kullandı.

Prens Albert'in sorusunu cevaplayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bölge ve Türkiye'ye ne katkısı olacak sorusunun bana göre tabii en önemli cevabı, özellikle bölge barışa hasret. Şu anda bölgede ciddi manada biliyorsunuz bu sıkıntı yaşanıyor. Olimpiyatı biz barışın, saygının, paylaşımın halkaları olarak görüyoruz. Dolayısıyla bölgede inanıyorum ki bu olimpiyatın, İstanbul Olimpiyatı olarak yapılması bölgeye bu sinyali verecektir, bu dayanışma ruhunu verecektir, bu barış ruhunu verecektir, bu sevgi ruhunu vercektir. Ülkemiz zaten bununla çok daha farklı bir farklılıkların zenginlik olarak düşünüldüğü, telakki edildiği bir süreci bölgeye çok daha rahat paylaşmak için böyle bir fırsatı olimpiyatla yakalayacaktır." 

"OLUMLU BİR NETİCEYLE İSTANBULUMUZA DÖNECEĞİZ"

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sunumunun ardından komitenin bulunduğu salondan ayrılırken, gazetecilerin değerlendirmesini sorması üzerine millete destekleri dolayısıyla teşekkür etti.

Tüm ekibin iyi bir hazırlık yaptığına, bugün güzel bir sunum gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, önce finale kalma, finalde de olimpiyatları İstanbul'a getirme konusundaki inancını yineledi.

IOC üyelerinden nasıl bir enerji aldığı yönündeki soruyu Erdoğan, "Zaten İstanbul'da kendileriyle tanıştığımızda o enerjiyi karşılıklı almıştık. Bugün de gerek arkadaşlarımızın sunumlarındaki coşku, heyecan... Hazırlanan VTR'ler gerçekten başarılıydı. İnanıyorum ki olumlu bir neticeyle İstanbulumuza, Türkiye'ye döneceğiz" diye cevapladı. 

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?