banner39

Türkiye Şam kapısını kapatıyor

İstanbul'daki Suriye'nin Dostları toplantısının sonuç bildirisi, bütün ülkelerin Şam büyükelçiliklerini kapatmasını öngörüyor. Büyükelçi Ömer Önhon da bu zirve sırasında Ankara'ya dönecek

Dış Politika 24.03.2012, 07:24 24.03.2012, 09:01
Türkiye Şam kapısını kapatıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin ev sahipliğinde 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak Suriye'nin Dostları toplantısı için çalışmalara başlandı. BM ve Arap Ligi'nin Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Şam'a sunduğu öneri kabul edilmezse, Suriye'nin Dostları Esad'ı silecek. Şam'daki Büyükelçilikler kapanacak. Türkiye de Şam Büyükelçiliği de bu toplantı ile kapatacak.

Yeni süreçte Ömer Önhon'un Ankara'da Suriye'nin Dostları adına temas noktası olarak görev yapması bekleniyor. Bu gerçekleşirse Önhon bir bakıma süper elçi gibi çalışacak. İstanbul'da yapılacak toplantı için 80 kadar ülke ve uluslararası örgüte davetiye gönderildi. Toplantıya katılım konusunda ilk yanıtlar da gelmeye başladı.

Sabah Gazetesinin haberine göre, AB üyesi ülkelerin toplantıya genellikle Dışişleri Bakanı veya Devlet Sekreteri düzeyinde katılması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da İstanbul'a gelecek isimler arasında yer alıyor. Arap ülkelerinden katılımın ise Bağdat'ta yapılacak olan Arap Ligi'nin ardından belirlenmesi bekleniyor.

ANNAN'IN TEMASLARI BEKLENİYOR

Türkiye evsahibi olduğu için sonuç bildirgesi üzerinde çalışmaya başlandı. Bildirgeye nihai şekil, BM ve Arap Ligi Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın temasları sonunda verilecek. 27-28 Mart'ta yapılacak Arap Ligi Zirvesi de Esad yönetimi için dönüm noktası olacak.

Henüz taslak aşamasındaki sonuç bildirgesi, Suriye'nin Dostlarının, Esad yönetimiyle siyasi ilişkisini kesmesini öngörüyor. Suriye muhalefetinin dağınık olması nedeniyle, Suriye Ulusal Konseyi'nin İstanbul'da tek temsilci olarak tanınması beklenmiyor.

Ancak Suriye muhalefetindeki bölünmeyi önlemek için çalışmalar devam ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da muhaliflerle görüşmelerine devam etti. İstanbul'da Suriye ile siyasi ilişkilerin kesilmesi kararı ile birlikte Türkiye'nin de dahil olduğu ülkelerin Şam'daki Büyükelçiliklerini kapatması bekleniyor.

Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon da bu zirveyle birlikte Ankara'ya dönecek. Ancak yeni süreçte Önhon'ın, Ankara'da Suriye'nin Dostları adına temas noktası olması için Ankara nabız yokluyor. Körfez Ülkeleri ve çok sayıda Arap ülkesi Şam'daki Büyükelçiliğini kapatma kararı aldı. AB içerisinde ise bazı ülkeler Büyükelçiliklerini kapatırken, bazıları hala açık tutuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?