banner39

'Türkiye, ŞİÖ'nün önemli bir diyalog ortağı'

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua, Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusunu değerlendireceklerini belirterek, "Türkiye, Avrasya'da önemli bir ülke ve ŞİÖ'nün önemli bir diyalog ortağı" dedi.

Dış Politika 13.03.2017, 15:33 13.03.2017, 15:33
'Türkiye, ŞİÖ'nün önemli bir diyalog ortağı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, Türkiye'nin bölgesinde önemli bir ülke olduğunu belirterek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) kapsamında ilişkileri güçlendirebilecekleri mesajını verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin'de düzenlediği günlük olağan basın toplantısında, ŞİÖ'nün dışarıya açık, gözlemci ülkelerle diyalog ve iş birliğine önem veren bir oluşum olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini güçlendirme arzusunu birçok defa dile getirmesi konusunda Pekin yönetiminin görüşünü sorması üzerine Hua, "Türkiye, Avrasya'da önemli bir ülke ve ŞİÖ'nün önemli bir diyalog ortağı" dedi.

"DİĞER ÜYE ÜLKELER DE AYNI FİKİRDE OLURSA DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Sözcü Hua, "Diğer üye ülkelerin de aynı fikirde olması durumunda, Çin tarafı olarak Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusunu ortaklaşa değerlendireceğiz." diye konuştu.

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın üyesi olduğu ŞİÖ'nün Enerji Kulübü dönem başkanlığı görevini, diyalog ortağı sıfatıyla bu yıl Türkiye üstleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?