banner39

Türkiye, Ukrayna'yı kaygıyla takip ediyor

Azerbaycan'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu, Ukrayna'da yaşanan olayları kaygıyla izlediklerini söyledi

Dış Politika 19.02.2014, 15:38 19.02.2014, 15:45
Türkiye, Ukrayna'yı kaygıyla takip ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı kapsamında Azerbaycan'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Ukrayna'daki gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz” dedi.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Ukrayna'da yaşanan çatışmalarla ilgili soru üzerine, “Ukrayna konusunda değerli meslektaşlarımın söylediği hususları ben de tekrarlamak istiyorum. Ukrayna Karadeniz havzasının en önemli stratejik ülkelerinden biridir. Ukrayna'nın istikrarı, barışı bütün bölge için hayati derecede önemlidir. Ukrayna'daki gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Kaygı içinde orada hayatını kaybedenlere ve ailelerine taziyelerimizi iletmek istiyoruz” diye konuştu.

Ukrayna'da kamu düzeninin tekrar kazanılması gerektiğini de kaydeden Davutoğlu, “Bir an önce Ukrayna'da barışın, istikrarın hakim olmasını, kamu düzeninin sağlanmasını ve dost ve komşu Ukrayna'nın çok daha güçlü bir ortak olarak uluslararası alandaki konumunu tekrar kazanmasını arzu ederiz. Bu çerçevede de Türkiye olarak Ukrayna'yla yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi mekanizması geliştirmiş ve önemli bir ortak olarak Ukrayna'yla çalışmış bir ülke olmak hasebiyle de Ukrayna'nın istikrara kavuşması için bütün taraflar nezdinde ne yapılması gerekiyorsa Türkiye bunları yapmaya, bu sürece katkıda bulunmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA DA YAPILDI

Bakan Davutoğlu'nun açıklamasının yanısıra Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden de bir açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda yaşanan can kayıpları ve yaralanmaların kaygıyla karşılandığını bildirerek, taraflara itidal çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Komşumuz Ukrayna’da bir süredir devam eden siyasi krizin aşılması yönünde çabaların yoğunlaştığı ve olumlu gelişmelerin de olduğu bir dönemde, dün (18 Şubat) güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 20'yi aşkın can kaybı ve çok sayıda yaralı olması büyük bir üzüntü ve kaygıyla karşılanmıştır. Dost Ukrayna halkına ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerimizi ifade eder, yaralananlara acil şifalar dileriz" denildi.

Bağımsızlığından bu yana barış ve uzlaşı kültürüne dayalı siyaset geleneğiyle geçmişteki sınamaları geride bırakan Ukrayna'nın bu krizi de aşarak demokrasi temelinde toplumsal huzuru ve kamu düzenini yeniden tesis edeceğine dair inancın dile getirildiği açıklamada, "Bu amaç doğrultusunda tüm tarafları itidal içinde ve soğukkanlılıkla hareket etmeye, çatışma ortamının son bulmasına yönelik çabaları yoğunlaştırmaya davet ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?