banner15

Türkiye ve AB arasında özel terör zirvesi

Türkiye ve AB, terörle mücadele konusunda zirve yapıyor

Türkiye ve AB arasında özel terör zirvesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ve AB arasında terörle mücadele konusunda Brüksel'de özel bir zirve düzenleniyor.

Zirvede Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Tunç Üğdül başkanlığında MİT Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi yetkilileri temsil ediyor. AB tarafında ise masada AB Konseyi Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove başkanlığındaki heyet bulunuyor.

Taraflar zirvede yabancı savaşçılar ile Türkiye aleyhine faaliyette bulunan Avrupa'daki terör örgütleri konusunu ele alıyorlar. Türkiye üzerinden Suriye ve Irak'a en çok yabancı savaşçı gönderen AB üyeleri İrlanda, İngiltere, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Danimarka, İsveç ve Almanya'nın Ankara'dan beklentileri değerlendiriliyor. Türkiye'nin bu konuda yeteri kadar iş birliğinde bulunduğunu bildirmesi ve bunun devam edeceğine yönelik taahhüdünü yinelemesi bekleniyor.

ANKARA AKTİF MÜCADELE İSTİYOR

Ankara'nın beklentisi ise AB'nin başta PKK olmak üzere PYD, YPG, DHKP-C konusunda mücadelede daha fazla işbirliği ve aktif mücadelede bulunması yönünde.

Türkiye, AB'ye üye ülkelerde söz konusu örgütlerin mali yapı ve kaynaklarıyla daha etkin mücadele edilmesi, kırmızı bültenle aranan kişilerin Türkiye'ye iadesinin hızlandırılması, bu örgütlerin Avrupa'daki faaliyetlerine son verilmesini istiyor. Özellikle bölücü PKK olmak üzere bu örgütlerin Avrupa üzerinden Türkiye'deki faaliyetlerini finanse ettikleri biliniyor.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan meclis kararı çıkaran Almanya'yla yapacağı iş birliğine ise şerh düşerek, bu konuda ikili ilişkilerdeki seyrin değerlendirileceğini bildirdi.

PKK LİDERLERİ AB ÜLKELERİNDE

Türkiye, AB'yi terörle mücadelede yeteri kadar destek vermemekle suçluyor. AB ülkelerinde çok sayıda PKK lideri ve mensubu yaşarken, PKK’ya ait televizyon kanalları da AB üyesi Belçika'dan yayın yapıyor. Belçika bu konuda adım atmak istemezken, AB Komisyonu da üye devletleri terörle mücadele de Türkiye'yle işbirliğine gidilmesi yönünde teşvik etmiyor.

AB, TERÖR KANUNUNUN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR

AB, bununla beraber vize serbestisi için Türkiye'den terörle mücadele kanunu değiştirmesini istiyor. Ancak Türkiye, PKK ve IŞİD'le mücadele ettiği bir dönemde herhangi bir değişikliğe gidilmesini beklemenin gerçekçi olmadığını belirtiyor.

"TERÖRİSTLERE ÇADIR KURDURTACAKSIN..."

Avrupa Parlamentosu (AP), terörle mücadele kanunda değişiklik dahil tüm kriterler karşılanana kadar AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta aldığı vize serbestisi teklifini oylamama kararı almıştı. Bunun üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...' Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş." ifadelerini kullanmıştı.

PKK'LILARA YİNE İZİN

18 Mart'ta yapılan Türkiye-AB Zirvesi sırasında, zirvenin yapıldığı AB Konseyi binasının hemen arkasında PKK'nın çadır kurmasına izin verilmesi başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, tüm yetkililer ve Türk halkının tepkisini çekmişti. Son olarak, 27 Mayıs'ta Belçika, PKK‘ya gösteri yapması için yine izin verirken, AB Komisyonu da örgütün sözde raporunu almıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48