banner15

Türkiye ve Mısır dışişleri bakanları aynı karede

Bağlantısızlar Hareketi zirvesine katılmak için Venezuella'ya giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Mısırlı mevkidaşı Şükri ile görüştüğü bildirildi

Türkiye ve Mısır dışişleri bakanları aynı karede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuella'daki Bağlantısızlar Hareketi zirvesi, tarihi bir görüşmeye sahne oldu. Zirveye katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri ile 'ayaküstü' bir görüşme gerçekleştirdi.

Sputnik'te yer alan habere göre, o konuşma sırasında çekilen bir fotoğraf, Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeid tarafından Twitter'dan paylaşıldı.

Türkiye ile yakın ilişki içindeki Müslüman Kardeşler'in 3 Temmuz darbesinin ardından yönetimden uzaklaştırılarak terör örgütü ilan edilmesi ve dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden alınmasının ardından Ankara-Kahire ilişkilerinde kopmalar yaşanmıştı.

Ancak son dönemde başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere, Rusya ve Suriye'nin ardından, Mısır'la ilişkilerin de onarılmasına yönelik adımlar atılacağı mesajları gelmişti.

Mısır'daki darbenin ardından göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi de "Türkiye ile düşman olmamızı gerektiren bir durum yok" açıklamasını yapmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 16:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35