banner39

banner35

Türkiye Yemen'deki son durumdan memnun

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'de iktidar ve muhalefet arasında imzalanan protokolden Türkiye'nin memnun olduğunu açıkladı

Dış Politika 25.11.2011, 15:54 25.11.2011, 15:54
Türkiye Yemen'deki son durumdan memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile Yemen'deki iktidar ve muhalefet partileri temsilcileri tarafından Riyad'da imzalanan siyasi geçiş sürecine ilişkin anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu sonucun alınmasında BM'nin, Körfez İşbirliği Konseyi'nin ve özellikle imza törenine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan'ın sağladığı değerli katkıları yürekten takdir ediyoruz. Yemen'deki tüm tarafları bu anlaşmanın hükümlerine eksiksiz riayet etmeye, halkın huzur ve refahı ile ülkenin selameti için birlik ve uzlaşma içinde hareket etmeye çağırıyoruz." denildi.

Açıklamada, bahse konu anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla birlikte Yemen'de çatışmaların sona ermesini; asayiş, huzur ve istikrarın yeniden tesis edilmesini, Yemen halkının talep ve beklentileri doğrultusunda barışçıl, kapsayıcı ve düzenli bir değişim surecinin biran önce başlatılmasının temenni edildiği belirtilerek, "Türkiye, bu süreç boyunca dost ve kardeş Yemen halkının yanında yer almaya ve elinden gelen her türlü desteği sağlamaya devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?