Türkiye'den Avusturya'ya: İlişkilerimiz etkilenecek

Ermeni iddialarını soykırım olarak kabul ederek Meclis'ten kınama kararı çıkaran Avusturya'yı arayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi

Dış Politika 23.04.2015, 13:59 23.04.2015, 14:19
Türkiye'den Avusturya'ya: İlişkilerimiz etkilenecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermeni iddialarını soykırım olarak kabul eden ve Türkiye'yi kınayan Avusturya ile Türkiye arasındaki gerilim yükseliyor. Türkiye, önceki gün Viyana büyükelçisini Ankara'ya çağırmıştı.

Bugün de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanıyla telefonda görüştü.

Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile dün Avusturya Parlamentosu'nda grubu bulunan 6 parti tarafından kabul edilen ve 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlanmasına ilişkin olarak bir telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu, muhatabına sözkonusu bildirinin kaçınılmaz olarak iki ülke arasındaki ilişkilere olumsuz yansımaları olacağını ve tarihi konular hakkında parlamentoların karar veremeyeceğini iletti.

Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan 6 parti, 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlamıştı.

Parlamento Başkanı Doris Bures, parlamentoda yaptığı konuşmada, 24 Nisan 1915'te "Ermenilerin tutuklamasıyla" başlayan olayların "tehcir" ile devam ettiğini ve "soykırım" ile son bulduğunu öne sürmüştü. Bures, 6 siyasi partinin bu konuda birleştiğini ve bu çerçevede ortak bildiri hazırladığını söylemişti. 

Dışişleri Bakanlığı, "hukukun katli" olarak nitelediği Avusturya Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin bildirisinin, büyük infial yarattığını belirterek, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün Türkiye'ye çağrılması kararının alındığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?