banner15

Türkiye'den Belçika'ya protesto

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Belçika Büyükelçisine, Brüksel'de kurulan PKK çadırıyla ilgili protestonun iletildiğini açıkladı

Türkiye'den Belçika'ya protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile telefonda görüşerek, AB merkezinde terör örgütü çadırının açılmasının kabul edilemez olduğunu ve çadırın derhal kapatılması gerektiğini iletti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bakan Çavuşoğlu Belçikalı mevkidaşı Reynders ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Belçika’nın başkenti Brüksel’de, PKK'nın açmış olduğu çadıra ilişkin hassasiyetlerini ilettiği, terör örgütü tarafından AB’nin merkezinde böyle bir çadır açmasının kabul edilemez olduğunu ve çadırın derhal kapatılması gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu görüşmede, daha önce boşaltılmış olan çadırda PKK flamaları ve terörist posterlerinin tekrar sergilenmeye başlanmasının da kabul edilemez olduğunu, bu konunun ifade, toplanma ve gösteri yapma özgürlükleriyle bir ilgisinin bulunmadığını ve Türkiye'nin Belçika’dan beklentisinin terör örgütlerinin faaliyetlerine izin verilmemesi yönünde olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Reynders'e ayrıca, terör örgütleri arasında herhangi bir fark gözetilmesinin doğru olmadığını, terör örgütleriyle mücadelede çifte standart uygulanmaması gerektiğini söyledi.

PKK’yı da IŞİD gibi bir terör örgütü olarak niteleyen Çavuşoğlu, IŞİD'in faaliyetlerine Belçika’da izin verilmediği gibi, PKK’nın propaganda faaliyetlerine karşı da aynı kararlılıkla yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Ankara’daki Belçika Büyükelçisi Marc Trentesau da Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Brüksel’deki PKK çadırına ilişkin Türkiye'nin protestosu iletildi.

Belçika yönetimi, PKK'nın Brüksel'deki AB Konseyi binasının arkasında kurduğu çadırda propaganda yapmasına göz yummuştu. Türkiye'nin tepkisi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı Türkiye-AB Zirvesi sırasında kaldırılan PKK flamaları ve pankartlar, dün yeniden asılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 21:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48