banner15

Türkiye'den BM'ye Mavi Marmara baskısı

Türkiye, Mavi Marmara raporunun kamuoyuna açıklanmasını istedi

Türkiye'den BM'ye Mavi Marmara baskısı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Mavi Marmara baskınıyla ilgili çalışmaların sürdüren BM Soruşturma Paneli'nin BM Genel Sekreteri'ne sunduğu ilerleme raporunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bunun, BM Güvenlik Konseyinin 1 Haziran 2010 tarihli Başkanlık Açıklamasında ifadesini bulan şeffaflık ilkesinin de; BM Genel Sekreterinin, Panelin kurulmasına ilişkin 2 Ağustos 2010 tarihli açıklamasında kayıtlı çalışma ilkelerinin de gereği olduğunun altını bir kez daha çizmekte yarar görüyoruz." ifadelerine yer verildi. Açıklamada, "Panelin bundan sonraki çalışmalarının bu ilkelere titizlikle riayet edilerek ve daha da yoğun bir dikkatle sürdürülmesine önem atfediyoruz." denildi.

Sekiz Türk ve bir ABD vatandaşının ölümüyle sonuçlanan İsrail saldırısının ardından Başbakanlık tarafından kurulan Ulusal Araştırma ve İnceleme Komisyonu raporunu 1 Eylül'de Soruşturma Paneli'ne iletmişti. Çalışmalarına devam eden BM Paneli, gelinen aşamayı özetleyen bir ilerleme raporunu 15 Eylül 2010 tarihinden önce BM Genel Sekreterine sunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 17:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35