banner39

Türkiye'den Erbil'e 500 milyon dolar

Irak'ın merkezi yönetimden para aktarmadığı Kuzey Irak yönetimine, Türkiye, memur maaşlarını ödeyebilmesi için 500 milyon dolar para verdi.

Dış Politika 24.02.2015, 10:43 24.02.2015, 11:22
Türkiye'den Erbil'e 500 milyon dolar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Kürt Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin memur maaşlarını temin etmek üzere Türkiye ziyaretinde 500 milyon dolar aldığı bildirildi.

Bölge partilerinden Değişim Hareketi’nin (Goran) Irak Meclisi’ndeki Grup Başkanı Hoşyar Abdullah, dün Erbil’de Neçirvan Barzani ile Kürt temsilcileri arasında gerçekleştirilen toplantının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Rudaw’a konuşan Hoşyar Abdullah, Barzani’nin Kürt Bölgesi memur maaşlarını temin etmek üzere geçtiğimiz hafta Ankara’ya yaptığı ziyarette Türkiye’den 500 milyon dolar getirdiğini ifade ettiğini belirtti.

Kürt Bölgesi Maliye ve Ekonomi Bakanı Rebaz Muhammed Hamlan, 2014 Ağustos ayında, satılan iki gemi petrolün karşılığı olan paranın Erbil’e ulaştığını aktarmıştı. Bakan, sözkonusu petrolden 170 milyon dolar gelir elde edildiğini ifade etmişti.

Ankara kaynaklarının "Tutar, petrol parasıyla mahsup edilebilecek ya da bölgesel hükümet tarafından iade edilebilecek" dediği ifade ediliyor.

Hemelan, “Gelen para tüm maaşları karşılamayacaktır. Bu nedenle daha fazla petrol sevkiyatı yaparak gerekli nakdi sağlamalıyız” demişti.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta Kürt Bölgesi’nin Türkiye’ye taşınan petrolünün 42 milyon varile ulaştığını söylemişti.

Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı üzerinden giden Kürt Bölgesi petrolü, 15 yıllığına Bağdat ile yapılan anlaşmalar ve Erbil'le olan sözleşmeler çerçevesinde devam ediyor. Bakan Yıldız, Ocak ayı ortasında Kürt Bölgesi’nden petrol akışında 46’ncı tankerin yüklendiğini bildirerek, "Şu anda Kuzey Irak'tan ham petrol akışında 37 milyon varile ulaştık. Günlük 450 bin varillere kadar da yükseldi. Hedefimiz kısa vadede 550 bin varillere ulaşması. Sonra da stabil hali olan 1 milyon varillere gelmesidir" diye konuşmuştu.

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?