banner15

Türkiye'den Gazze'ye milyon dolarlık yardım

BM'nin Gazze'ye acil tıbbi yardım çağrısına karşılık veren AFAD, Türkiye'de kampanya ile toplanan 1,2 milyon dolarlık hibeyi DSÖ'ye teslim etti.

Türkiye'den Gazze'ye milyon dolarlık yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Birleşmiş Milletler'in (BM) Gazze'ye acil tıbbi yardım çağrısına karşılık vererek, Türkiye'de başlatılan kampanya ile toplanan 1,2 milyon dolarlık hibeyi Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) teslim etti.

AFAD'ın 1,2 milyon dolarlık yardımı, Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Erman Topçu ile DSÖ'nün Gazze Temsilciliği Müdürü Dr. Mahmud Dahir arasında, başkonsolosluk rezidansında imzalanan hibe anlaşmasının ardından Gazze'ye gönderildi.

Topçu, yaptığı açıklamada, 30 Mart'ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 100'den fazla Filistinlinin şehit olduğuna, 13 binden fazla Filistinlinin yaralandığına dikkati çekerek, "Özellikle 14 Mayıs’ta meydana gelen vahim olaylarda en az 70 Filistinli hayatını kaybetti." dedi.

Gazze sınırında yaşanan olaylardan sonra BM'nin acil yardım çağrısında bulunduğuna vurgu yapan Topçu, "BM sahadaki durumun herhangi bir medeni ülkenin altından kalkamayacağı seviyede olduğuna işaretle uluslararası toplumun desteğini talep etti. Biz de bu çağrıya hemen yanıt vererek, AFAD yoluyla bu 1,2 milyon dolarlık çağrının tamamını karşılayacağımızı DSÖ'ye bildirmiştik." ifadelerini kullandı. 

350 binden fazla insan faydalanacak

Topçu 1,2 milyon dolar değerindeki yardımın yapılan anlaşmayla DSÖ'ye teslim edildiğini belirterek, "Bu yardımımız kapsamında en az 165 bin Filistinli hasta ve yaralıya ihtiyaç duyulan tedavi sağlanacak. Dolaylı olarak da 350 binden fazla insan bundan faydalanabilecek. Dolayısıyla ülkemizin AFAD yoluyla yaptığı bu yardım, sahada bugün en çok ihtiyaç duyulan hususlardan bir tanesini karşılamış olacak." dedi.

"Tam zamanında gelen yardım"

DSÖ'nün Gazze Temsilciliği Müdürü Dahir de Türkiye'nin BM'nin acil yardım çağrısına hızla karşılık vermesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Dahir, "Gazze'deki insani kriz durumu ve bu çerçevede sağlık alanında yaşanan büyük zorlukların gölgesinde bu yardım ittifakını imzalamış bulunuyoruz. DSÖ 1,1 milyon dolarlık acil yardıma ihtiyaç olduğunu duyurmuştu. Türkiye bu çağrıya 1,2 milyon dolar değerindeki yardımla anında karşılık verdi. Bu destek tam zamanında gelen bir yardımdır." dedi.

Türkiye'nin yardımıyla acil ihtiyaçların karşılanacağını ve Filistin'in sağlık sahasındaki zorlukları önemli ölçüde rehabilite edeceğini vurgulayan Dahir, "Gazze’de yaşanan olaylarda çok sayıda insan yaralandı, büyük acılar yaşandı. Bu yardımın Gazze'de yaşanan acıları hafifletmesini ümit ediyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 14:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48