banner39

Türkiye'den Kosova'ya AB, NATO ve AK desteği

Ankara'da bulunan Kosova Dışişleri Bakanı Haşim Taçi ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kosova için AB, NATO ve Avrupa Konseyi'nde temaslarda bulunduğunu söyledi

Dış Politika 19.02.2015, 15:13 19.02.2015, 15:13
Türkiye'den Kosova'ya AB, NATO ve AK desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'ya gelen Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

İkili arasında yapılan görüşmelerden sonra basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "dost ve kardeş ülke" dediği Kosova'nın Dışişleri Bakanı Haşim Taçi'yi bakanlıkta ağırlamaktan büyük memnuniyet ve mutluluk duyduklarını belirtti. Çavuşoğlu, genç Kosova Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının yedinci yıl dönümüne denk gelen bu ziyarette bağımsızlık sürecinden bu yana kaydedilen gelişmelerden ötürü Kosova'yı tebrik etti.

Çavuşoğlu, Kosova devletinin ve halkının her zaman yanında olduklarını ve Kosova'nın daha fazla ülke tarafından tanınması için Türkiye'nin uluslararası platformlarda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Çavuşoğlu, Kosova'nın dört devlet tarafından daha tanınmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

AVRUPA KONSEYİ ÜYELİĞİ İÇİN DESTEK

Kosova’nın Avrupa ile entegrasyonunu desteklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Başta Avrupa Konseyi(AK), NATO ve AB misyonlarındaki mevcudiyetimizle Kosova halkına hizmet etmeyi sürdürüyoruz. Kosova’nın bugüne kadar üye olduğu uluslararası örgütlerde de yoğun çalışmalarımızı devam ettiriyoruz" diye konuştu. Çavuşoğlu, Kosova’nın Avrupa Konseyi'ne üye olması gerektiğini ve bu konuyu Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'a ilettiklerini kaydetti.

Kosova’nın kalkınması, gelişmesine yönelik Türkiye’nin desteklerinin devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Yunus Emre Enstitüsü Kültür Merkezi orada önemli bir görev üstlendi. Aynı şekilde TİKA da bugüne kadar 460 civarında proje ile Kosova’nın kalkınmasına önemli bir destek sağlıyor" ifadesini kullandı. TİKA’nın bugüne kadar 100 milyon dolarlık proje yürüttüğü bilgisini veren Çavuşoğlu, bugün Ankara’da açılan Arnavut Kültür Merkezi’nin de ikili ilişkiler açısından önemine değindi.

Bakan Çavuşoğlu, Türk firmalarının Kosova’da çok önemli yatırımlar yaparak çok önemli projeler üstlendiklerini, bu çerçevede açılışı Bakan Taçi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Kosova’daki Priştine Uluslararası Havalimanı'nın bir Türk firması tarafından yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, aynı şekilde Kosova elektrik dağıtımının da Türk firmaları tarafından üstlenilmesinin Kosova’nın geleceği açısında çok önemli olduğunun altını çizdi. Çavuşoğlu, bugüne kadar Türk firmaları tarafında yürütülen proje değerlerinin 1 milyar dolara yaklaştığını, bölgede 7 binden fazla kişiyi istihdam eden Türk firmaları tarafından yapılan yatırımların toplam değerinin ise 400 milyon dolara yaklaştığını kaydetti.

300 MİLYON DOLARLIK TİCARET HACMİ

Türkiye-Kosova ilişkilerinin her anlamda gelişmeye devam edeceğini dile getiren Çavuşoğlu, "Aramızdaki ticaret hacmi 300 milyon dolara yaklaştı ama bunun yetersiz olduğunu görüyoruz. Türkiye şu an Kosova’nın dördüncü büyük ticaret ortağı ve biz birinci sırada yer almak istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?