Türkiye'den Maliki'ye 'müdahale' cevabı

Irak Başbakanı Maliki'nin Başbakan Erdoğan'a yaptığı "Müdahaleden vazgeç, kendi içişlerinle ilgilen" açıklamasına Dışişleri'nden tepki geldi

Türkiye'den Maliki'ye 'müdahale' cevabı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakan Nuri El Maliki'nin Başbakan Erdoğan'ı hedef alan dünkü açıklamasına Türkiye'den cevap gitti. Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen cevapta Maliki'ye "Tepki vereceğine önerilerimize kulak ver" önerisinde bulunuldu.

Irak Başbakan Maliki'nin ofisinden dün yapılan yazılı bir açıklamada Başbakan Erdoğan'ın "Irak'taki asıl kavga mezhep değil petrol kavgasıdır" sözlerine sert tepki gösterilmiş ve Erdoğan'a "bizim içişlerimize karışacağına kendi ülkende başgösteren etnik ve mezhepsel çatlaklara çözüm bul" uyarısında bulunumuştu.

Maliki'nin bu açıklamaları üzerine bugün Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada, ''Irak Başbakanı Türk halkının beklentileri ile ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine önerilere kulak vermeli'' denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Irak Başbakanlık internet sitesinde önceki gece yayınlanan bir basın açıklamasında, Sayın Başbakanımızın aynı gün Pakistan'a hareketi öncesinde yaptığı basın toplantısında Irak'taki son gelişmelere ilişkin dile getirdiği samimi endişeler hakkında bazı hezeyanlara yer verildiği görülmüştür. Sözkonusu açıklama, Irak Başbakanlığı'nın, en hafif tabiriyle, gerçeklik duygusundan koparak Irak'taki durumla ülkemizdeki durumu karıştırdığını göstermektedir. Sayın Başbakanımızın, sadece Irak halkının esenliğini düşünerek dile getirdiği haklı endişelerin, Irak Başbakanı tarafından ülkemize yönelik mesnetsiz iddialar ortaya atmak için dayanak yapılmasını şiddetle reddediyoruz.

Irak Başbakanının, Türk halkının beklentileriyle ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine, öncelikle ülkesindeki durum hakkında, Irak siyasi partileri tarafından da gündeme getirilen kaygıları dikkate almasını, ülkesinde gerginliği tırmandıran politikalardan vazgeçerek tüm Irak halkını kucaklayacak bir yaklaşım benimsemesini ve mesnetsiz suçlamalarla cevap vermeye kalkışmak yerine, bu konudaki önerilere samimiyetle kulak vermesini tavsiye ederiz. Komşumuz Irak ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirip güçlendirme yönündeki irademiz tamdır. Bu iradeye sahip olduğunu eylem ve söylemleriyle ispatlaması gereken taraf ise Maliki Başbakanlığı'ndaki Irak Hükümetidir. Bu yapıldığı takdirde, Türkiye-Irak ilişkilerinin geliştirilmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır."

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2012, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35