banner15

Türkiye'den Suriye'ye yalanlama

Türkiye, Suriyeli yetkililerin Süryani metropolitlerin Türkiye'de olduğuna dair iddialarının gerçek olmadığını açıkladı

Türkiye'den Suriye'ye yalanlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri bakanlığı, Suriye'de kaçırılan iki Hristiyan din adamının Türkiye'de oldukları yönündeki iddiaların kesinlikle yalan olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sitesinde yapılan açıklamada daha önce de benzer iddiaların gündeme geldiği, son olarak iddiaların Suriyeli yetkililerin Rusya temasları sırasında dillendirildiği belirtilerek iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"22 Nisan 2013 tarihinde Suriye'de kaçırılan Antakya Ortodoks Patrikhanesi Halep Metropoliti Paul Yazigi ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Türkiye'de alıkonuldukları yönünde belirli çevrelerce öne sürülen iddialar hakkında 12 Ağustos tarihinde yapılan açıklama ile kamuoyumuz bilgilendirilmişti.

Benzer iddiaların bu kere Suriye yönetimi yetkililerinin RF'deki temasları çerçevesinde yinelendiği görülmüştür. Sözkonusu ithamlar tamamen mesnetsiz ve gerçekdışıdır.

Çatışma hallerinde dini mekanların ve kişiliklerin korunması gerektiğini her zaman vurgulayan Türkiye, bu gibi insani konularda her zaman olduğu gibi çaba göstermeye devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48