banner39

banner35

Türkiye'den Yemenli taraflara çağrı

Dışişleri'nden Yemenli taraflara yapılan çağrıda, ülkenin selameti için birlikte hareket etmeleri istendi

Dış Politika 25.11.2011, 16:46 25.11.2011, 16:46
Türkiye'den Yemenli taraflara çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'de tarafların siyasi geçiş sürecine ilişkin yaptıkları anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, tarafları halkın huzur ve refahı ile ülkenin selameti için birlik ve uzlaşma içinde hareket etmeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Yemen Cumhurbaşkanı Saleh ile Yemen'deki iktidar ve muhalefet partileri temsilcileri tarafından Riyad'da imzalanan siyasi geçiş sürecine ilişkin anlaşmanın memnuniyetle karşılandığına dikkat çekildi. 
Açıklamada, "Bu sonucun alınmasında BM'nin, Körfez İşbirliği Konseyi'nin ve özellikle imza törenine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan'ın sağladığı değerli katkıları yürekten takdir ediyoruz.

Yemen'deki tüm tarafları bu anlaşmanın hükümlerine eksiksiz riayet etmeye, halkın huzur ve refahı ile ülkenin selameti için birlik ve uzlaşma içinde hareket etmeye çağırıyoruz. Söz konusu anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla birlikte, Yemen'de çatışmaların sona ermesini, asayiş, huzur ve istikrarın yeniden tesis edilmesini, Yemen halkının talep ve beklentileri doğrultusunda barışçıl, kapsayıcı ve düzenli bir değişim surecinin biran önce başlatılmasını temenni ediyoruz. Türkiye, bu süreç boyunca dost ve kardeş Yemen halkının yanında yer almaya ve elinden gelen her türlü desteği sağlamaya devam edecektir." denildi.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?