banner15

Türkiye’den yeni Irak hükümetine mesaj

Türkiye, uzun süredir siyasi istikrarsızlık çeken Irak’ta henüz kurulan Abdulmehdi hükümetiyle güvenlik ve imar konularında birlikte çalışmaya hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye’den yeni Irak hükümetine mesaj

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak'ta yeni hükümetin güvenoyu almasına ilişkin Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı cevap verdi. Türkiye'nin Irak'ın huzur, güvenlik ve istikrarı ile yeniden imarı konularında Irak'ta güvenoyu alan yeni hükümetle birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Irak'ta 12 Mayıs 2018'de gerçekleştirilen parlamento seçimleri neticesinde hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi tarafından oluşturulan kabinedeki 14 bakanın güvenoyu almasıyla göreve başlayan yeni Irak hükümetinin "dost ve kardeş Irak halkı için hayırlı olmasını" dilediklerini belirten Aksoy, şunları ifade etti.

"Yeni hükümetin geçtiğimiz yıllarda büyük acı ve zorluklar yaşayan Irak halkının beklentilerini karşılayacak adımlar atmasını temenni ediyoruz. Bu bağlamda, Irak halkının tüm kesimlerini kucaklayan kapsayıcı uygulamaların Irak'ın siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün korunmasına ve sürdürülebilir istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz."

Aksoy, Irak bakanlar kurulunun henüz onaylanmamış üyelerinin de bu anlayışla tespit edilmesini ümit ettiklerini vurgulayarak, "Türkiye, Irak'ın huzur, güvenlik ve istikrarı ile yeniden imarı konularında yeni Irak hükümeti ile çalışmaya hazırdır." dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 11:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35