banner39

Türkiye'nin eksiği güçlü muhalefet

Yabancı basında Türkiye'deki Anayasa referandumunun sonuçları ve etkileri tartışılmaya devam ediyor

Dış Politika 15.09.2010, 15:53 15.09.2010, 15:53
Türkiye'nin eksiği güçlü muhalefet


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya'da yayımlanan liberal eğilimli Financial Times Deutschland gazetesinde, Marina Zapf tarafından kaleme alınan haber analizde, Türk halkının Anayasa değişikliğine 'evet' dediği referandum değerlendirildi.

"Anayasa reformu ordunun gücünü kısıtlıyor. Buna karşılık Erdoğan'ın partisi güçleniyor. Ülkede dengelerin sağlanması için güçlü bir muhalefete ihtiyaç var" görüşü savunulan analizde, AK Parti'nin artık 2011'deki genel seçimleri için hazırlandığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın referandumun ardından anayasanın tamamının değiştirilmesi yönündeki sözlerine dikkat çeken yazar, referandum sonuçlarının "Türkiye'de toplumun derin bir şekilde ikiye bölündüğü" izlenimi yarattığını, bu ortamda CHP'ye büyük umut bağlandığını savundu.

"CHP, yeni kadrosuyla sosyal demokrat değerlere bağlanabilir, Avrupa karşıtı tavrından vazgeçebilir ve inandırıcı olabilir" denilen analizde şu değerlendirme yer aldı:

"Bu bağlamda CHP, AK Partinin hazırlayacağı anayasa taslağına bir alternatif olarak demokratik hukuk devletine uygun bir Avrupai taslak hazırlamalı ve bunu sunmalıdır. AB de son aylarda reform paketi ile geniş çaplı bir tartışmanın yapılmadığı yönünde bir uyarıda bulunmuştu. AK Partinin ülkedeki tüm siyasi kesimlere hitap etmek suretiyle bölünmeyi durdurma konusunda ne derecede ciddi olduğunu göreceğiz.

Bu sefer muhalefetin köşesine çekilmek yerine daha atak olması gerekir, aksi takdirde muhalefet yine mağlup olacaktır. Bu, referandumu boykot eden ve kısmi bir otonomi talep eden Kürt siyasetçiler için de geçerlidir. Diyarbakır gibi büyük şehirlerde AK Partinin reform paketine yüzde 30 oranında "evet" oyu çıktı. Kırsal kesimlerde ise Kürtlerin, Erdoğan'ın başlattığı açılım girişimi konusunda umutlu olduğu görülüyor."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?