banner39

Türkiye'nin Suriye planı hazırmış!

Türk ordusunun Suriye’de güvenli bölgeler hazırlama planının birkaç aydır hazır olduğunu, Ankara’nın harekete geçmek için ‘sivil ölüm sayısında bir eşik saptadığını’ öne sürüldü

Dış Politika 05.04.2012, 07:46 05.04.2012, 10:45
Türkiye'nin Suriye planı hazırmış!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 10 Nisan’da askerlerini kentlerden çekeceğini söylemesine rağmen, Şam karşıtı cephe bu sözünü tutacağına inanmıyor. Bu ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. ABD’nin Wall Street Journal gazetesine konuşan üst düzey Türk yetkililer, Suriye’de şiddetin artması halinde, Türkiye’nin sivilleri korumak amacıyla güvenlik bölgelerinin kurulması ve başka “agresif adımlar”ın atılması ile ilgili planlarını hazırladığını söyledi.

Gazeteye konuşan yetkili, askeri koruma gerektiren ‘güvenli bölgelerin’ kurulması için Suriye’deki durumun Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan bir noktaya gelmesi gerektiğini belirtti.

WSJ, “hükümete yakın yorumcular” diye tarif ettiği kaynaklarına dayanarak, Türkiye’nin daha sert eylemleri uygulamak için Suriye içerisindeki sivil ölümler sayısı için bir eşik saptadığını da öne sürdü. Bu eşiğin sayısı belirtilmedi. BM’ye göre ise isyanda ölenlerin sayısı 10 bini aştı.

Gazete, Türkiye’nin harekete geçmek için BM’nin 2005’te kabul ettiği “Koruma Sorumluluğu” doktrinine başvurabileceği ihtimalini de gündeme getirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan da geçen ay Nükleer Güvenlik Zirvesi için gittiği Güney Kore’de, tampon bölge kurulup kurulmamasıyla ilgili “Gelişmelere bağlı. Uluslararası hukuka göre ‘koruma hakkı’ devreye girebilir. Biz Rusya, Çin ve İran’ı da devreye sokarak çözüm bulma arayışındayız” demişti.

Koruma Sorumluluğu, soykırım, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve etnik temizlik gibi durumları engellemek için kullanılabiliyor. Bu doktrini uygulamak için BM Genel Kurulu’nun çoğunlukla aldığı karar yeterli oluyor. Yani Rusya ve Çin’in BM Güvenlik Konseyi’ndeki vetosu bu yolla baypas edilebilir. Gazete, yine ismini açıklamadığı bir Türk yetkilisine dayanarak “Suriye rejimi birkaç ay önce muhaliflere karşı ağır silahlar kullanmaya başlayınca Türk ordusunun güvenlik bölgeleri planlarını çizdiğini” yazdı.

‘İşler değişirse...’

Gazeteye konuşan Erdoğan’ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın ise “Türkiye’nin hemen tek taraflı olarak eyleme geçme ve Suriye krizinin esas kısmını omuzlamak” niyetinin olmadığını söyledi. Ancak Kalın “Durum tamamen kontrol dışına çıkarsa ve rejim günlük kitlesel katliamlara başlarsa o zaman işler farklı bir şekil alır ve Türkiye harekete geçmek zorunda kalır” uyarısı da yaptı.

İbrahim Kalın WSJ’a, ‘Suriye hükümetinin gelecek hafta ateşkes ilan etme sözünü yerine getireceğine Türkiye’nin pek inanamadığını’ açıkladı.

banner53
Yorumlar (1)
IDRIS 9 yıl önce
BEN BU JUKUMET KADAR DAHA MUNAFIK BIR YONETIM GORMEDIM VALLAHA ADAMLARIN IKI YUZLULUKDE USTLERINE YOK AKP HUKUMETINI KASDEDYORUM
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?