banner15

Türkiye'yi Paris'te Davutoğlu temsil edecek

Sarkozy'nin Libya'nın geleceğini planlamak için düzenlediği Libya Konferansında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Davutoğlu temsil edecek

Türkiye'yi Paris'te Davutoğlu temsil edecek

Okan Haksever- Dünya Bülteni/ ANKARA

Libya'nın geleceği için Paris'te düzenlenecek konferansa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılacak. Erdoğan, katılımın düşük olması sebebiyle konferans yerine Bodrum'a tatile gitmeyi tercih etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Libya'nın geleceğini planlamak için düzenlediği Libya Konferansı, yarın Paris'te düzenlenecek. Konferansa Libya'ya müdahale eden koalisyon güçleri ve Temas Grubu'yla BM, AB ve Arap Ligi ve ayrıca Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan gibi müdahaleye katılmayan ülkeler de davet edildi. Toplam 61 ülkenin temsilci göndereceğin iaçıkladığı konferansa katılımların bakan düzeyinde yoğunlaşması sebebiyle Başbakan Tayyip Erdoğan, Paris'e gitmekten vazgeçti. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirerek, ailesiyle bir haftalık bayram tatiline çıktı.

DAVUTOĞLU TÜRKİYE'NİN DURUŞUNU ANLATACAK

Bayramı Saraybosna'da karşılayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Erdoğan'dan gelen "Konferansa sen katıl" telefonu üzerine Romanya'da 2 günlük programını daralttı. Yarınki programını iptal eden Davutoğlu, Romanya programını tek güne sığdırdı. Davutoğlu, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'ne yapılan yardımları vurgulayarak, "Zaten biz yardım yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bundan sonra önemli olan Libya'nın ulusal bütünlüğünü korumak" mesajı verecek.

KADDAFİ'NİN İKTİDARA GELDİĞİ GÜN

Konferansın düzenlediği tarih Muammer Kaddafi'nin Libya'da iktidarı ele geçirdiği tarihin yıldönümüne denk geldi. Kaddafi 1 Eylül 1969'da Libya'da yönetime gelmişti. Libya Ulusal Geçiş Konseyi lideri Abdülcelil ile Başbakan Cibril de konferansta ihtiyaçlarını ilk ağızdan dünyaya iletecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 18:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35