banner39

Türkler ve Araplar ders kitaplarını yeniden yazmalı

Arap Birliği'nin Türkiye temsilcisi, Arap dünyası ile Türkler arasındaki önyargıları ortadan kaldırmak için ders kitaplarındaki müfredatın gözden geçirilmesini önerdi

Dış Politika 18.04.2011, 14:24 19.04.2011, 07:41
Türkler ve Araplar ders kitaplarını yeniden yazmalı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türk-Arap ilişkileri Ankara'da Arap Birliği ofisinin açılması ile yeni bir döneme girerken, negatif tarihsel önyargıları silmek ve gelecekte daha yakın şekilde birlikte çalışma çabası kapsamında bir dizi hedef gündemde.

Türkiye'ye atanan ilk Arap Birliği temsilcisi olan Muhammed Fetih El Nasiri, Hürriyet Daily News'e yaptığı özel açıklamada,  "Arap ve Türk halkı, komşu olmalarına, ortak bir tarih ve benzer özlemleri olmasına rağmen birbirlerinden uzaktı" dedi, şimdi her iki tarafın da "sorunları bitirmek ve ilişkilerde yeni bir sayfa açmak" istediğini belirtti.

Ankara'ya bir temsilcilik açmak konusunda geç kalındığını itiraf eden Nasiri, Türkiye ile Arap Birliği'nin bölgenin tarihinin aktarılması konusundaki sorunları aşmak için yeni bir girişim başlatıldığını anlattı.

Arap temsilci, "Türkiye ve Arap dünyasının eğitim bakanları ile üniversitelerin dekanları  bir araya geliyor. Arap dünyasında Türkler ve Osmanlı , Türkiye'de Araplar  hakkında yazılmış olanlara bakıyoruz,  müfredatı ele alıyoruz. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi araştırıyoruz" dedi.

ORTAK KOMİSYON OLUŞTURULDU

Tarih kitaplarındaki önyargıları değiştirmenin Arap Birliği için bir öncelik olduğunu söyleyen Nasiri,  konunun Türkiye ile imzalanan işbirliği anlaşmasının başlıklarından biri olduğunu aktardı. Türkiye ve Arap dünyasındaki ders kitaplarında her iki tarafın olumlu ifadelerle anlatılmadığını kaydeden büyükelçi, kitapları "kötü edebiyat" olarak niteledi.

Nasiri, "Bu bir öncelik olarak koyduğumuz konulardan biri; birbirimizi nasıl gördüğümüzü gözden geçirmek zorundayız.. Kurtulmamız gereken çok sayıda kötü ifade var. Tarihi tahrif etmeyeceğiz, ama biz her iki tarafın nasıl aktarıldığını gözden geçirmek zorundayız " dedi.

Arap Ligi temsilcisi, hem bu konuyu ele almak, hem de diploma denkliklerini oluşturmak, ayrıca  Türkçe ve Arapça dil bilgisini geliştirmek üzere çalışmalar yapmak üzere çalışacak bir komisyon oluşturulacağını kaydetti. Komisyonun Türkiye ve Arap ülkelerindeki eğitim sistemlerini inceleyeceği, profesörler ve öğrenciler için değişim programları düzenleyeceği de belirtildi.

Türkiye ile Arap Birliği'nin yüksek öğretimde işbirliği, sanayi ve dış politika konularının ele alınacağı bir bakanlık forumu düzenleyeceğini söyleyen Nasiri, aynı zamanda Türkiye'nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) da katılacağı toplantının gündeminde konut projelerinin de olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?