banner15

Ukrayna'nın doğusu için barış planı açıklandı

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkenin doğusundaki çatışmaları sona erdirmek ve bölgedeki günlük hayatı normale döndürmek amacıyla açıklayacağını duyurduğu 14 maddelik barış planını cumartesi günü açıkladı

Ukrayna'nın doğusu için barış planı açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, geçtiğimiz haftalarda, ülkenin doğusu için 14 maddelik bir barış planı açıklayacağını duyurmuştu. Poroşenko barış planını bu cumartesi günü açıkladı. Barış planının açıklanmasından önce bazı haberlerde, iki maddenin daha ekleneceği ve 16 maddelik bir barış planı açıklanacağı öne sürülmüştü ancak Poroşenko 14 maddelik bir plan açıkladı.

Poroşenko'nun Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaları sona erdirmek için duyurduğu barış planının maddeleri; 

- Görüşme taraflarının güvenliği garanti altına alınacak
- Silahını teslim eden ve suça bulaşmamış olanlar affedilecek
- Tutuklular serbest bırakılacak
- Rusya - Ukrayna sınırında 10 kilometrelik tampon bölge oluşturulacak ve yasadışı silahlı gruplar ülkeyi terk edecek
- Rus ve Ukraynalı kiralık askerlerin bölgeyi terk etmesi için koridor oluşturulacak
- Silahsızlanma sağlanacak
- Ukrayna İçişleri Bakanlığı bünyesinde bölgelerin kontrolünü sağlayacak birimler oluşturulacak
- Yasadışı yollardan ele geçirilen Donetsk ve Lugansk yönetim binaları boşaltılacak
- Yerel idari birimler yeniden faaliyetlerine başlayacak
- Donetsk ve Lugansk'da yeniden merkezi TV yayınları başlayacak
- Yönetimin ademi merkeziyetçiliği sağlanacak, Rus dili korunacak, anayasa değişikliği konularında müzakereler yapılacak
- Donetsk ve Lugansk'da ortak adaylarla vali seçilecek, anlaşma sağlanamaması durumunda valiler devlet başkanı tarafından atanacak
- Olağanüstü yerel ve genel seçimler yapılacak
- Bölgelerde yeni birimler kurulacak

Poroşenko'nun barış planına Ukrayna'daki Rusya yanlılarından cevap gecikmedi. Bölgeden gelen haberlere göre, Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Poroşenko'nun barış planının sadece Kiev'in endişelerini içerdiğini, bölgedeki Rusya yanlılarına hitap etmediğini öne sürerek başarısızlıkla sonuçlanacağını savundu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le sık sık görüşen Poroşenko'nun barış planına Rusya'nın ne tepki vereceği de henüz bilinmiyor. 

POROŞENKO'NUN BARIŞ PLANINA TÜRKİYE'DEN DESTEK

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada, Ukrayna’da Devlet Başkanı Poroşenko tarafından ilan edilen barış planının kuvvetle desteklendiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukrayna’da devam eden ve bölgesel istikrarı olumsuz etkileyen krizin çözümü için Devlet Başkanı Poroşenko tarafından ilan edilen barış planının kuvvetle desteklendiği ifade edilerek "Plan çerçevesinde bir hafta süreyle yürürlüğe konulan tek taraflı ateşkes, yasa dışı eylemlerde bulunan gruplara silahlarını bırakmaları, gerçekleştirilmesi beklenen seçimler ve anayasal reformlar yoluyla siyasal sürece katılmaları yolunda önemli bir fırsat sunmaktadır" denildi.

Açıklamada, Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasında son haftalarda tesis edilmiş olan ve krizin çözümü ile barış planının hayata geçirilmesi için gerekli olan doğrudan diyalog sürecinin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Başlatılan diyalog sürecinin taraflar arasında yaşanan gerilimin düşürülmesinin yanı sıra, Ukrayna’nın güney ve doğu bölgelerinde süregelen şiddet eylemlerinin sonlandırılması için de olumlu bir gelişme olarak değerlendirildiği bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye’nin  şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da krizin çözümüne ve kalıcı barışın sağlanmasına yönelik olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk çerçevesinde yürütülecek siyasi çabaları desteklemeyi sürdüreceğini yineliyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48