banner39

Umman Dışişleri BakanıTürkiye'de

Ankara'da bulunan Umman Dışişleri Bakanı Alavi, Umman ile Osmanlı İmparatorluğu arasında tarihte batıya karşı ciddi bir dayanışma olduğunu söyledi

Dış Politika 02.05.2014, 15:51 02.05.2014, 17:01
Umman Dışişleri BakanıTürkiye'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ummanlı mevkidaşı Yusuf Bin Alavi ile Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Umman ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 16. yüzyıldan bu yana sürdüğünü ve o zamandan bu yana hiçbir zaman sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Görüşmelerinde şu anda da aynı perspektife sahip olduklarını gördüklerini dile getiren Davutoğlu, Alavi’nin Ortadoğu’da da herkesin takdir ettiği, etkin diplomasi yürüten ve sorunlara çok pozitif katkı yapan bir mevkidaşı olduğuna dikkati çekti.

Son yıllarda ikili ilişkilerde hızla artan bir gelişme grafiği olduğunu, iki ülke arasında 500 milyon doları aşan dış ticareti 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Davutoğlu, savunma sanayi ve kültürel alanlarda ilişkileri geliştirmeye, siyasal ve ekonomik anlamda daha yoğun karşılıklı ilişkilerin olmasına yönelik bir siyasi iradeleri olduğunu belirtti. Alavi’nin ziyaretinin bu siyasi iradenin bir göstergesi olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, körfez bölgesine özel bir önem atfediyor. Bu çerçevede Umman her zaman Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi ilişkilerini geliştirme yönünde yanımızda oldu. Bu toplantılarda Yusuf Alavi hep Türkiye’nin görüşlerini yakın buldu. Bölgemizde büyük gelişme, dönüşümler ve özellikle son 4 yılda yaşanan büyük değişimi daha sık istişare etme ihtiyacı hissediyoruz. Bölgede istikrar, barışçıl yöntemlerin kullanılması, arabuluculuk çalışmalarının geliştirilmesi yönünde ve birçok konuda benzer yaklaşımlarımız var. Nitekim Umman diplomasisi çok soğukkanlı olmakla birlikte son derece etkin bir diplomasidir.”

TÜRKİYE'NİN TARİHİ ROLÜ

Alavi de iki ülke arasında tarihi bağlar ve ilişkiler olduğunu, tarihin farklı dönemlerinde sürekli yanyana ve omuz omuza çalıştıklarını belirtti. Umman ile Osmanlı İmparatorluğu arasında tarihte batıya karşı ciddi bir dayanışma olduğunu dile getiren Alavi, Osmanlı arşivlerine bakıldığında bu gerçekleri görmenin mümkün olacağını ifade etti. Yeni dünya düzeninde birçok problemin olduğu bir dönemden geçmeleri nedeniyle ikili istişarelerinde özellikle son 4 yılda yaşananlardan beraberce nasıl ders çıkarılabileceği yönünde bir irade çıktığını söyleyen Alavi, "Kuşku yoktur ki Umman’da, Körfez İşbirliği Konseyi’nde Türkiye’nin tarihi rolünü, hükümet, halk ve ümmet olarak çok değerli buluyoruz. Türkiye'nin özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı içinde ve uluslararası arenada çok aktif bir rolü var. Türkiye’nin İslam ve Arap ülkelerine verdiği destek çok açık bir şekilde görülüyor ve bu Türkiye'nin gelişmişliğini ve ekonomik olarak çok güçlü olduğunu gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

KATAR İLE KÖRFEZ ÜLKELERİ SORUNU

Alavi, bir gazetecinin, bazı Körfez ülkelerinin Katar'dan büyükelçilerini çekmesine ilişkin Umman’ın uzlaştırıcı rolünü hatırlatarak, "Uzlaştırıcı faaliyetleriniz devam edecek mi" sorusunu yöneltmesi üzerine, Körfez ülkeleri arasında hasıl olan anlaşmazlığın ortak güvenlik, ortak pazar, ortak ticaret veya temel ilkeler adına bir anlaşmazlık olmadığını söyledi. Bunun muhtemelen diğer Arap ülkelerinde yaşananların bir yansıması olduğunu vurgulayan Alavi, "Aile arasında bir anlaşmazlık bu. Zor ama sadece bizim gayretlerimizle değil herkesin katkısıyla krizden çıkmak için elimizden gelen gayreti gösterdik ve gösteriyoruz" diye konuştu.

Umman Dışişleri Bakanı Alavi, kesilen diplomatik ilişkileri yeniden canlandırmak için uğraştıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?