Ürdün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştireceği ziyaretten memnun

Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Adayele, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştireceği Ürdün ziyaretiyle ilgili "Bu ziyaretin iki dost halkın faydasına olacak ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin inşa edileceği yeni bir sayfa olmasını umuyoruz." ifadesini kullandı

Ürdün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştireceği ziyaretten memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Emced el-Adayele, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Ağustos'ta gerçekleştireceği Ürdün ziyaretiyle ilgili, "Bu ziyaretin iki dost halkın faydasına olacak ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin inşa edileceği yeni bir sayfa olmasını umuyoruz." dedi.

Büyükelçi Adayele, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ürdün Kralı II. Abdullah'ın daveti üzerine 21 Ağustos'ta gerçekleştireceği Ürdün ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştireceği ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Adaleye, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde kardeşi Ürdün Kralı II. Abdullah ile, iki dost ülke arasındaki ekonomik ilişkileri, bölgedeki gelişmeleri ve iki ülkeyi endişelendiren konuları ele alacak." ifadelerini kullandı.

"BU ZİYARETİN İKİ DOST HALKIN FAYDASINA OLACAK YENİ BİR SAYFA OLMASINI UMUYORUZ"

Bu ziyaretin, dostane ilişkiler ve iş birliği çerçevesinde gerçekleştirileceğinin altını çizen Adayele, bu sene iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 70. yıl dönümünün iki ülkede de kutlandığını belirtti. Adayele, "Bu ziyaretin iki dost halkın faydasına olacak ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin inşa edileceği yeni bir sayfa olmasını umuyoruz." diye konuştu.

Bölgedeki siyasi ve güvenlik durumunun ziyarette ele alınacağını kaydeden Adayele, özellikle de Suriye krizinin devam etmesinin sonucu olarak meydana gelen güçlüklerden en çok Ürdün ve Türkiye'nin etkilendiğini belirtti.

Adayele, iki ülkenin milyonlarca Suriyeli sığınmacıyı kabul ettiğine dikkati çekerek, tüm bu zorluklara ilave olarak iki ülke arasındaki ithalat ve ihracat için hayati öneme sahip kara hattının da kapandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında Ürdün'den Türkiye'ye ihraç edilen ürünlerin ve özellikle de potasyum ve fosfat ürünlerinin ele alınacağını dile getiren Adayele, Türkiye'nin, Ürdün'ün güneyinde yer alan ve stratejik konuma sahip Akabe bölgesindeki yatırımlarının artırılmasının da konuşulacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 14:51
banner53
YORUM EKLE

banner39