Vatikan Büyükelçisi Paçacı görev yerine döndü

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Mehmet Paçacı, 10 aylık aranın ardından Türkiye -Vatikan ilişkilerinin normalleşmesi çerçevesinde bu akşam görev yerine döndü

Dış Politika 05.02.2016, 08:37 05.02.2016, 09:59
Vatikan Büyükelçisi Paçacı görev yerine döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, istişareler için 10 aydır bulunduğu Ankara’dan bugün tekrar görev yerine döndü.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un geçen yıl nisan ayındaki bir ayinde söylediği sözler nedeniyle gerilen Türkiye-Vatikan ilişkilerinin normalleşmesi kapsamında, dün Vatikan’dan yapılan ve Türkiye tarafından da olumlu karşılanan açıklamanın ardından bugün Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Paçacı, 10 ay aradan sonra Roma'ya geldi.

Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle gece saatlerde, Vatikan’a komşu Roma’nın Uluslararası Fiumicino Havaalanı’na ulaşan Büyükelçi Paçacı’yı, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği Müsteşarı Celal Doğan ve diğer ilgililer karşıladı.

Roma’da Türk basın mensuplarına konuşan Büyükelçi Paçacı, “12 Nisan’da yapılan ayinde Papa Franciscus’un yaptığı konuşmadan sonra Türkiye-Vatikan ilişkilerinde bir soğukluk yaşadık. Malum sebeplerden ötürü. Ancak dün yapılan açıklama, Türkiye’de bir memnuniyet yarattı. Bu memnuniyetin arkasından ilişkilerin normalleşmesi gerçekleşiyor şu anda” diye konuştu.

Bundan sonraki çalışmalarının, ilişkilerin daha iyiye götürülmesi yönünde olacağını belirten Paçacı, “Bütün gayretimizle buna çalışacağız. Ve Türkiye’nin hassasiyetlerini, önem verdiği konuları, daha iyi anlatma ortamları yakalamaya çalışacağız. Görevimiz de zaten bu” dedi.

Büyükelçi Mehmet Paçacı, 10 aylık soğuk bir dönem olmasına karşın bunun aynı zamanda Türkiye’nin hassasiyetle yaklaştığı konuların anlatılması hususunda bir fırsat oluşturduğunu ve bu zemin üzerinde iyi noktalara ulaşacaklarını düşündüğünü ifade etti.

Vatikan’ın dünkü açıklaması hakkındaki yorumları sorulan Paçacı, “Açıklama tabi, Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alan, onları önemseyen bir açıklamaydı. Dolayısıyla bu, Türkiye’de memnuniyet yarattı. Bunun sonucunda da büyükelçi burada” ifadesini kullandı. 

Paçacı, söz konusu Vatikan açıklamasına ilişkin değerlendirmesinde, üç konuya dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bir tanesi; 1915 olaylarıyla ilgili olarak nesnel, bilimsel çalışmalara önem verilmesi ki, Türkiye, bu konuda Ortak Tarih Komisyonu önerisini işliyor. Bunun uygun görüldüğü, anlaşıldığı intiba var bildiride. Ayrıca, terörizm kınanıyor ki, Türkiye terör mağduru bir ülke. Son yıllarda, hep bunu yaşadık. Şu anda da devam eden bir mağduriyet söz konusu. Bunun, görüldüğünü görüyoruz. Bu güzel bir şey. Bildiride, şehidimiz değerli diplomatımız Taha Carım’ın isminin zikredilmesi ve terörün kınanması, bu da memnuniyetle karşılandı. Diğer taraftan şu anda dünyanın içinde bulunduğu durum dolayısıyla Müslüman-Hristiyan birlikteliğinin vurgulanmış olması ve ayrılıklar yerine birlikteliğin vurgulanmış olması, bunun görülmesi oldukça önemli.”

Büyükelçi Paçacı, bir soru üzerine, Türkiye’den ayrılmadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile kendilerinin yurtdışında olduğunu, yoğun programları nedeniyle görüşme imkanının olmadığını aktardı.

Vatikan’ın Aziz Petrus Bazilikası’nda 12 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen ayinde Papa Franciscus’un 1915 olaylarına ilişkin sarf ettiği sözler, Türkiye ile Vatikan arasında diplomatik krize yol açmıştı. Vatikan’dan dün yapılan açıklamada ise 1915'deki gelişmelerden "trajik 1915 olayları" şeklinde bahsedilmiş, bu olaylara yönelik Türkiye’nin 2005 yılında yaptığı Ortak Tarih Komisyonu önerisinin takdirle karşılandığı belirtilip, ayrıca 1977 yılında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledilen Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Taha Carım’ın hatırasına yapılan atıfla terör kınanmıştı. Türkiye de bunun üzerine Vatikan'ın son açıklamasını müspet bulduğunu ve 10 aydır istişareler için merkezde bulunan Büyükelçi Mehmet Paçacı’nın görevine döneceğini açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?