banner15

Venezuela-Türkiye yakınlaşması İngilizlerin takibinde

Venezuela ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik ve siyasi yakınlaşma İngiliz haber kanalı BBC'nin yakın takibine takıldı.

Venezuela-Türkiye yakınlaşması İngilizlerin takibinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela'nın burjuvasının fabrikalardaki üretimi azaltması ve ardından gelen petrol fiyatlarındaki düşüş ile ülke ekonomisi zarara uğrarken siyasi olarak alaşağı edilmeye çalışılan Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise hergün ekonomik sıkıntıların isyan ettirdiği halkın protestolarına hedef oluyor. 2006 yılında ABD Başkanı Georga Bush'a "şeytan" diyerek tepki alan Maduro en büyük müşterisi olan ABD ile kriz dönemine girdi. Sosyal yardımları ile ünlü ülkede ekonomik kriz önce sosyal yardım alan insanları vurdu.

İngiliz haber kanalı BBC, düzenli yaptığı algı oluşturma haberleri ile ülkenin hemen her hamlesini mercek altına alıyor. Son zamanlarda açıklanan Venezuela altınlarının Türkiye'ye gönderileceği haberleri ve Maduro'nun Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisi ise içinde bulunduğumuz şu günlerde BBC tarafından yakın niyet okuma ve tahlil haberlerinini konusu oluyor.

Venezuela - Türkiye yakınlaşması

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ile Venezuela arasındaki dış ticaret hacmi yılın ilk 5 ayında 892,4 milyon dolara ulaştı. ABD'nin yaptırımları altındaki ülkeyle Türkiye ise ticari ilişkileri geliştirme hedefinde. Maduro, kendisine suikast girişiminde bulunduğunu söylediğinde, ilk kınama mesajlarından biri Türkiye'den geldi.

Aynı tarihlerde de Venezuela'nın Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Tareck El Aissami, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüyordu. Son bir yıl içinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro da 3 kez Türkiye'ye resmi ziyarette bulundu. Maduro, 2016'da da Enerji Kongresi için İstanbul'a gitmiş ve "Türkiye'yi ziyaret eden ilk Venezuela lideri olduğunu" Twitter hesabından paylaşmıştı. Nicolas Maduro son olarak, Temmuz 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılmak için Türkiye'deydi.

Maduro'nun ziyareti sonrası iki ülke arasındaki ilişkilerin de gelişeceği yönünde açıklamalar geldi. Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela'da çıkardıkları altının, yaptırımlar nedeniyle artık İsviçre'de değil Türkiye'de işlenip altın paraya çevrildiğini söyledi.

Venezuela'nın yer altı kaynakları zengin ancak altın işletme kapasitesine sahip değil. Bu nedenle yönünü Çin, Rusya ve Türkiye'ye çeviriyor. Cano, anlaşmanın Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında imzalandığını ve yasadışı bir durum da olmadığını, altının ithalatı ve ihracatında uluslararası yönetmeliklere, taşımacılık kurallarına uyulduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 18:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48