banner15

'Yardım gemilerine Türk Donanması eşlik edecek'

Filistin'e yardım götürecek gemilere Türk donanma güçlerinin eşlik edeceği ve Türkiye'nin Gazze ambargosunun kalkması için hukuki mücadele edeceği öne sürüldü

'Yardım gemilerine Türk Donanması eşlik edecek'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Donanması Filistin'e yardım için gidecek gemilere eşlik edeceği iddia edildi

Ablukayı kırmak ve Gazze'ye yardım götürmek için yola çıkan gemilere Türk donanma gücünün eşlik edeceği öne sürüldü.

Hürriyet Daily News'e açıklama yapan bir Dışişleri yetkilisi, Türkiye'nin Akdeniz'deki varlığını güçlendireceğini ve İsrail'in burada uluslar arası hukuka aykırı eylemlerde bulunmasını engelleyeceklerini söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun dün açıkladığı kararlar içerisinde diplomatların en çok dikkatini çeken "seyrüsefer" konusuydu.

Batılı diplomatların ve özellikle de İsrail'in en önemsediği Davutoğlu'nun "Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak Türkiye, Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır" cümlesi oldu. Çünkü bu açıklama ile Türkiye'nin 12 millik karasularının üzerine 50 millik bir de gevşek güvenlik hattı çeken İsrail'in uygulamalarını tanımayacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, Türkiye'nin Gazze ambargosunun kaldırılması için hukuki mücadele başlatacağını ve bu mücadeleyi Akdeniz'de Türk Deniz Gücü'nün varlığı ile güçlendireceğini ifade ediyor.

Türkiye ayrıca İsrail'in 12 millik karasuları dışında güvenlik hattı kurması kararını da tanımıyor.

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dışişleri Bakanlığı'na Gazze'ye bir gezi düzenlenmesi için talimat verdiğini, bakanlığın bu gezi için uygun zamanı beklediği bildirildi.

Dışişleri yetkilisi, Türkiye'nin temel gayesinin Gazze'ye uygulanan ambargoya dünyanın dikkatini çekmek ve bunun sona ermesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 12:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35